Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 12%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Chlorpheniramine Maleate 2mg + Dextromethorphan 10mg + Paracetamol (Acetaminophen) 250mg + Phenylephrine 5mg
You searched
Sleacold D Plus Oral Suspension 60ml
Glacia Life Care
Pack of 60 ml
₹62.00
₹1.03 / ml
Lower-priced equivalent
Zodak Healthcare
Pack of 60 ml
₹54.00MRP
₹0.90 / ml | 12% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Sleacold D Plus Oral Suspension 60ml | Zycold Oral Suspension |
| Chlorpheniramine Maleate 2mg + Dextromethorphan 10mg + Paracetamol (Acetaminophen) 250mg + Phenylephrine 5mg | Chlorpheniramine Maleate 2mg + Dextromethorphan 10mg + Paracetamol (Acetaminophen) 250mg + Phenylephrine 5mg |
| Glacia Life Care | Zodak Healthcare |
| Pack of 60 ml | Pack of 60 ml |
| ₹1.03 / ml | ₹0.90 / mlSave 12% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Sleacold D Plus Oral Suspension 60ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Zycold Oral Suspension at ₹0.90 per ml against ₹1.03, 12% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Fluzet SuspensionSun Pharmaceutical Industries Ltd.₹0.73/ml · ₹44.00 for 60
- Greno Cold SuspensionChemo Healthcare Pvt. Ltd.₹0.98/ml · ₹59.00 for 60
- Encold -P SuspensionAllenge India₹0.77/ml · ₹46.00 for 60
- Alcod DM Oral SuspensionBiosys Medisciences₹0.80/ml · ₹48.00 for 60
- Trypticold Oral SuspensionCian Healthcare Pvt. Ltd.₹0.85/ml · ₹50.80 for 60
- Fluled Plus Oral SuspensionUniversal Micro Sciences₹0.53/ml · ₹32.00 for 60
- Zipcold-DX Oral SuspensionLifekyor Pharmaceuticals₹0.83/ml · ₹49.90 for 60
- Flusam Plus Oral SuspensionSamson Laboratories Pvt. Ltd.₹1.13/ml · ₹68.00 for 60
- Zycold Oral SuspensionZodak Healthcare₹0.90/ml · ₹54.00 for 60
- Aedicold D Plus Oral Suspension 60mlAadi Healthcare₹0.97/ml · ₹58.00 for 60
More about Sleacold D Plus Oral Suspension 60ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Sleacold D Plus Oral Suspension 60ml?
What does Sleacold D Plus Oral Suspension 60ml contain?
What is Sleacold D Plus Oral Suspension 60ml used for?
Does Sleacold D Plus Oral Suspension 60ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹54.00
12% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.