Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 62%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Mometasone 0.1% w/w
You searched
Elocon Ointment 5gm
Fulford India Ltd.
Pack of 5 gm
₹179.00
₹35.80 / gm
Lower-priced equivalent
Syntonic Lifesciences
Pack of 15 gm
₹199.90MRP
₹13.33 / gm | 62% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Elocon Ointment 5gm | Xondmeta 0.1% Ointment |
| Mometasone 0.1% w/w | Mometasone 0.1% w/w |
| Fulford India Ltd. | Syntonic Lifesciences |
| Pack of 5 gm | Pack of 15 gm |
| ₹35.80 / gm | ₹13.33 / gmSave 62% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Elocon Ointment 5gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Xondmeta 0.1% Ointment at ₹13.33 per gm against ₹35.80, 62% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Cutimom Ointment 10gmZydus Cadila₹14.85/gm · ₹148.50 for 10
Momate 0.1% Ointment 15gmGlenmark Pharmaceuticals Ltd. · +1 more pack₹19.38/gm · ₹290.63 for 15- Emcort 0.1% OintmentEast West Pharma₹8.33/gm · ₹83.30 for 10
- Xondmeta 0.1% OintmentSyntonic Lifesciences₹13.33/gm · ₹199.90 for 15
- Metacon Ointment 5gmPsycormedies · +1 more pack₹19.96/gm · ₹99.80 for 5
- Most OintmentDaksh Pharma Pvt. Ltd.₹6.13/gm · ₹92.00 for 15
- Momax 0.1% OintmentAxis Life Science Pvt. Ltd.₹4.17/gm · ₹125.00 for 30
- Zomba 0.1% OintmentZoic Lifesciences₹6.99/gm · ₹69.90 for 10
- Moskyn 0.1% Ointment 5 OintmentWin-medicare Pvt. Ltd. · +1 more pack₹14.00/gm · ₹70.00 for 5
- Momtas 0.1% Ointment 5gmOaknet Healthcare Pvt. Ltd.₹15.48/gm · ₹77.40 for 5
More about Elocon Ointment 5gm
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Elocon Ointment 5gm?
What does Elocon Ointment 5gm contain?
What is Elocon Ointment 5gm used for?
Does Elocon Ointment 5gm need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹199.90
62% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.