Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 74%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Ambroxol 15mg + Guaifenesin 50mg + Levosalbutamol 1mg
You searched
Torvent LS Syrup
Torgem Pharmaceutical Pvt. Ltd.
Pack of 100 ml
₹86.00
₹0.86 / ml
Jan Aushadhi medicine
Ambroxol Hydrochloride 15 mg, Guaifenesin 50 mg and Levosalbutamol Sulphate 1 mg Syrup
PMBJK
Pack of 100 ml
₹21.56MRP
₹0.22 / ml | 74% less
Same price at every Kendra
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Jan Aushadhi medicine |
|---|---|
| Torvent LS Syrup | Ambroxol Hydrochloride 15 mg, Guaifenesin 50 mg and Levosalbutamol Sulphate 1 mg Syrup |
| Ambroxol 15mg + Guaifenesin 50mg + Levosalbutamol 1mg | Ambroxol 15mg + Guaifenesin 50mg + Levosalbutamol 1mg |
| Torgem Pharmaceutical Pvt. Ltd. | PMBJK |
| Pack of 100 ml | Pack of 100 ml |
| ₹0.86 / ml | ₹0.22 / mlSave 74% |
The Jan Aushadhi equivalent of Torvent LS Syrup is Ambroxol Hydrochloride 15 mg, Guaifenesin 50 mg and Levosalbutamol Sulphate 1 mg Syrup, with the same composition (Ambroxol 15mg + Guaifenesin 50mg + Levosalbutamol 1mg): ₹0.22 per ml against ₹0.86, 74% less, at any Jan Aushadhi Kendra.
Other brands with the same salts
Chericof LS Syrup 100mlSun Pharmaceutical Industries Ltd.₹1.10/ml · ₹109.69 for 100Levolin Plus 15/50/1mg Syrup 100mlCipla Ltd. · +5 more packs₹1.31/ml · ₹130.59 for 100
- Indikof LS Syrup Sugar Free 60mlAlkem Laboratories Ltd. · +3 more packs₹1.33/ml · ₹79.69 for 60
- Cordine LS SyrupTorrent Pharmaceuticals Ltd.₹0.99/ml · ₹98.50 for 100
Deletus LS 100ml Syrup 100mlAbbott Healthcare Pvt. Ltd. · +3 more packs₹1.35/ml · ₹134.72 for 100- Ambroxol Hydrochloride 15 mg, Guaifenesin 50 mg and Levosalbutamol Sulphate 1 mg SyrupPMBJK₹0.22/ml · ₹21.56 for 100
LCF LS Syrup 100mlLupin Ltd. · +1 more pack₹1.66/ml · ₹166.03 for 100- Cuflift LS Syrup 60 mlLeeford Healthcare Ltd. · +1 more pack₹1.25/ml · ₹75.00 for 60
Ambrid LS Junior Syrup 60mlMicro Labs Ltd. · +1 more pack₹1.21/ml · ₹72.33 for 60
Rapitus LS Syrup 100mlMacleods Pharmaceuticals Pvt. Ltd. · +1 more pack₹1.19/ml · ₹119.06 for 100
More about Torvent LS Syrup
About
Uses
Questions people ask
Is there a Jan Aushadhi equivalent of Torvent LS Syrup?
Is Ambroxol Hydrochloride 15 mg, Guaifenesin 50 mg and Levosalbutamol Sulphate 1 mg Syrup the same as Torvent LS Syrup?
Where can I buy Ambroxol Hydrochloride 15 mg, Guaifenesin 50 mg and Levosalbutamol Sulphate 1 mg Syrup?
What does Torvent LS Syrup contain?
What is Torvent LS Syrup used for?
Does Torvent LS Syrup need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹21.56
74% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.