Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 27%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Aminexil 1.5% w/v + Minoxidil 5% w/v
You searched
Aga Xl Solution 60ml
Nidus Pharma Pvt. Ltd.
Pack of 60 ml
₹680.00
₹11.33 / ml
Lower-priced equivalent
Assure Lifescience Pvt. Ltd.
Pack of 60 ml
₹494.00MRP
₹8.23 / ml | 27% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Aga Xl Solution 60ml | Hairage Pro Solution |
| Aminexil 1.5% w/v + Minoxidil 5% w/v | Aminexil 1.5% w/v + Minoxidil 5% w/v |
| Nidus Pharma Pvt. Ltd. | Assure Lifescience Pvt. Ltd. |
| Pack of 60 ml | Pack of 60 ml |
| ₹11.33 / ml | ₹8.23 / mlSave 27% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Aga Xl Solution 60ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Hairage Pro Solution at ₹8.23 per ml against ₹11.33, 27% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Am Exidil 5%w/v Topical Solution 60mlSun Pharmaceutical Industries Ltd.₹9.98/ml · ₹599.00 for 60Hair Joy 5% SolutionTorrent Pharmaceuticals Ltd. · +1 more pack₹13.29/ml · ₹797.45 for 60
Tinfal Plus Solution 60mlLeeford Healthcare Ltd. · +1 more pack₹10.83/ml · ₹650.00 for 60- Hairbless SolutionMankind Pharmaceuticals Ltd.₹8.33/ml · ₹500.00 for 60
- Tricosilk Max SolutionAjanta Pharma Ltd.₹9.05/ml · ₹543.00 for 60
- Minscalp Plus Solution 60mlEast West Pharma₹12.63/ml · ₹757.97 for 60
- Hairjet SolutionElkos Healthcare Pvt. Ltd.₹5.58/ml · ₹335.00 for 60
- Grewit AX SolutionKivi Labs Ltd.₹11.08/ml · ₹665.00 for 60
- Minol-XL SolutionCanbro Healthcare₹10.40/ml · ₹624.00 for 60
- Mincon AX SolutionCatholicon Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹11.83/ml · ₹710.00 for 60
More about Aga Xl Solution 60ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Aga Xl Solution 60ml?
What does Aga Xl Solution 60ml contain?
What is Aga Xl Solution 60ml used for?
Does Aga Xl Solution 60ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹494.00
27% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.