Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 18%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Ambroxol 15mg + Chlorpheniramine Maleate 2mg + Guaifenesin 50mg + Menthol 1mg + Phenylephrine 5mg
You searched
Respitec AM Syrup 100ml
German Remedies
Pack of 100 ml
₹66.00
₹0.66 / ml
Lower-priced equivalent
Baroda Pharma Pvt. Ltd.
Pack of 100 ml
₹53.62MRP
₹0.54 / ml | 18% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Respitec AM Syrup 100ml | Barohist P Syrup |
| Ambroxol 15mg + Chlorpheniramine Maleate 2mg + Guaifenesin 50mg + Menthol 1mg + Phenylephrine 5mg | Ambroxol 15mg + Chlorpheniramine Maleate 2mg + Guaifenesin 50mg + Menthol 1mg + Phenylephrine 5mg |
| German Remedies | Baroda Pharma Pvt. Ltd. |
| Pack of 100 ml | Pack of 100 ml |
| ₹0.66 / ml | ₹0.54 / mlSave 18% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Respitec AM Syrup 100ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Barohist P Syrup at ₹0.54 per ml against ₹0.66, 18% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Chupp A Syrup 100 mlAbbott Healthcare Pvt. Ltd. · +1 more pack₹0.72/ml · ₹72.00 for 100
Ambrohist Plus Syrup 100mlBiochem Pharmaceutical Industries · +1 more pack₹1.43/ml · ₹142.50 for 100- Sothrex Plus Syrup 100mlPsychotropics India Ltd.₹0.95/ml · ₹95.17 for 100
- Cherry-Best Cough SyrupBestoChem Formulations India Ltd.₹0.87/ml · ₹86.93 for 100
- Manex Plus SyrupMan Serve Pharma₹0.70/ml · ₹70.00 for 100
- Bentamin AP SyrupIntra Life Pvt. Ltd.₹0.55/ml · ₹55.00 for 100
- Phenituss AP Syrup 100mlPuremed Biotech₹0.77/ml · ₹76.50 for 100
- Ufarex AG SyrupEuphony Healthcare₹0.71/ml · ₹71.00 for 100
- Cozykof A SyrupAlpha Drugs & Pharmaceuticals₹0.72/ml · ₹72.00 for 100
- Theocof AF SyrupTheogen Pvt. Ltd.₹0.61/ml · ₹61.00 for 100
More about Respitec AM Syrup 100ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Respitec AM Syrup 100ml?
What does Respitec AM Syrup 100ml contain?
What is Respitec AM Syrup 100ml used for?
Does Respitec AM Syrup 100ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹53.62
18% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.