Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 28%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Brimonidine 0.2% w/v
You searched
Brimed 0.2% Eye Drop 5ml
Raymed Pharmaceuticals Ltd.
Pack of 5 ml
₹200.00
₹40.00 / ml
Lower-priced equivalent
Centaur Pharmaceuticals Pvt. Ltd.
Pack of 5 ml
₹142.91MRP
₹28.58 / ml | 28% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Brimed 0.2% Eye Drop 5ml | Brimopress Eye Drop |
| Brimonidine 0.2% w/v | Brimonidine 0.2% w/v |
| Raymed Pharmaceuticals Ltd. | Centaur Pharmaceuticals Pvt. Ltd. |
| Pack of 5 ml | Pack of 5 ml |
| ₹40.00 / ml | ₹28.58 / mlSave 28% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Brimed 0.2% Eye Drop 5ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Brimopress Eye Drop at ₹28.58 per ml against ₹40.00, 28% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Brimodin 0.2% Eye Drop 5mlCipla Ltd.₹62.61/ml · ₹313.03 for 5
Iobrim 0.2% Eye Drop 5mlFDC Ltd.₹56.25/ml · ₹281.25 for 5- Brimonol Eye Drop 5mlKnoll Pharmaceuticals Ltd.₹35.63/ml · ₹178.13 for 5
- Iysetra Eye DropTaj Pharma India Ltd.₹18.20/ml · ₹91.00 for 5
- Brimopress Eye DropCentaur Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹28.58/ml · ₹142.91 for 5
- Brintod 0.2% Eye DropEntod Pharmaceuticals Ltd.₹79.00/ml · ₹395.00 for 5
- Brimonist Eye DropNeiss Labs Pvt. Ltd.₹28.00/ml · ₹140.00 for 5
- Brimorate Eye Drop 5mlOsiante Biotech₹53.80/ml · ₹269.00 for 5
Brimonid Eye DropOptho Life Sciences Pvt. Ltd.₹38.20/ml · ₹191.00 for 5- Glaucom Eye DropJawa Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹19.22/ml · ₹96.11 for 5
More about Brimed 0.2% Eye Drop 5ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Brimed 0.2% Eye Drop 5ml?
What does Brimed 0.2% Eye Drop 5ml contain?
What is Brimed 0.2% Eye Drop 5ml used for?
Does Brimed 0.2% Eye Drop 5ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹142.91
28% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.