Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 1%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Cefpodoxime Proxetil 25mg
You searched
Vildox 25mg Oral Drops Mango Flavour 10ml
Fibovil Pharmaceuticals Pvt. Ltd.
Pack of 10 ml
₹89.00
₹8.90 / ml
Lower-priced equivalent
RxMankind Pharmaceuticals Ltd.
Pack of 10 ml
₹87.66MRP
₹8.77 / ml | 1% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Vildox 25mg Oral Drops Mango Flavour 10ml | Gudcef Drop 25mg 10ml |
| Cefpodoxime Proxetil 25mg | Cefpodoxime Proxetil 25mg |
| Fibovil Pharmaceuticals Pvt. Ltd. | Mankind Pharmaceuticals Ltd. |
| Pack of 10 ml | Pack of 10 ml |
| ₹8.90 / ml | ₹8.77 / mlSave 1% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Vildox 25mg Oral Drops Mango Flavour 10ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Gudcef Drop 25mg 10ml at ₹8.77 per ml against ₹8.90, 1% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Gudcef Drop 25mg 10mlMankind Pharmaceuticals Ltd.₹8.77/ml · ₹87.66 for 10
Macpod 25mg Oral Drops 10mlMacleods Pharmaceuticals Pvt. Ltd. · +1 more pack₹11.34/ml · ₹113.44 for 10- Montego 25mg Oral DropsIkon Remedies Pvt. Ltd.₹6.98/ml · ₹69.75 for 10
- Foloup 25mg Oral DropsIpca Laboratories Ltd.₹7.22/ml · ₹72.19 for 10
Monocef O 25mg Oral Drops 10mlAristo Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹8.72/ml · ₹87.19 for 10
Zedoxy Oral DropZeelab Pharmacy Pvt. Ltd.₹4.00/ml · ₹40.00 for 10- Opox 25mg Oral DropsHetero Healthcare Ltd.₹6.33/ml · ₹63.28 for 10
- Polares 25mg Oral DropsZuventus Healthcare Ltd.₹9.80/ml · ₹98.00 for 10
Oxipod 25mg Oral Drops 10mlIndoco Remedies Ltd. · +1 more pack₹8.33/ml · ₹83.25 for 10- Depapod 25mg Oral DropsMaksun Biotech Pvt. Ltd.₹8.00/ml · ₹80.00 for 10
More about Vildox 25mg Oral Drops Mango Flavour 10ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Vildox 25mg Oral Drops Mango Flavour 10ml?
What does Vildox 25mg Oral Drops Mango Flavour 10ml contain?
What is Vildox 25mg Oral Drops Mango Flavour 10ml used for?
Does Vildox 25mg Oral Drops Mango Flavour 10ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹87.66
1% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.