Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 10%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Cefpodoxime Proxetil 50mg + Clavulanic Acid 28.5mg
You searched
Glodem CV Dry Syrup 30ml
Gladden Laboratories
Pack of 30 ml
₹129.00
₹4.30 / ml
Lower-priced equivalent
Medok Life Sciences Pvt. Ltd.
Pack of 30 ml
₹115.00MRP
₹3.83 / ml | 10% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Glodem CV Dry Syrup 30ml | Inoxim CV Dry Syrup |
| Cefpodoxime Proxetil 50mg + Clavulanic Acid 28.5mg | Cefpodoxime Proxetil 50mg + Clavulanic Acid 28.5mg |
| Gladden Laboratories | Medok Life Sciences Pvt. Ltd. |
| Pack of 30 ml | Pack of 30 ml |
| ₹4.30 / ml | ₹3.83 / mlSave 10% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Glodem CV Dry Syrup 30ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Inoxim CV Dry Syrup at ₹3.83 per ml against ₹4.30, 10% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Cepocef CV 50mg/28.5mg Dry SyrupIntas Pharmaceuticals Ltd.₹5.23/ml · ₹157.00 for 30
- Zevacef-CV Dry SyrupElkos Healthcare Pvt. Ltd.₹2.60/ml · ₹78.00 for 30
- Podeck CV Dry Syrup 50/ 28.5Werke Healthcare₹3.50/ml · ₹105.00 for 30
- Inndox CV 81.25 Dry SyrupAsvins Lifecare · +2 more packs₹3.67/ml · ₹110.00 for 30
- Jaspod CV Dry SyrupKiama Lifesciences₹2.70/ml · ₹81.00 for 30
- Oldox CV 50/28.5mg Dry Syrup 30mlOsvel Pharma₹1.03/ml · ₹31.00 for 30
- Rangpod CV Dry SyrupNeorangic Healthcare Pvt. Ltd.₹3.23/ml · ₹97.00 for 30
- Blupod CV Dry SyrupBluewaterresearch₹2.67/ml · ₹80.00 for 30
- Mypod CV Dry SyrupSalveo Lifecare₹3.17/ml · ₹95.00 for 30
- Podlex CV Dry SyrupFarlex Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹2.33/ml · ₹70.00 for 30
More about Glodem CV Dry Syrup 30ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Glodem CV Dry Syrup 30ml?
What does Glodem CV Dry Syrup 30ml contain?
What is Glodem CV Dry Syrup 30ml used for?
Does Glodem CV Dry Syrup 30ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹115.00
10% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.