Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 16%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Lacosamide 10mg
You searched
Lacosam 10mg Injection 20ml
Torrent Pharmaceuticals Ltd.
Pack of 20 ml
₹171.00
₹8.55 / ml
Lower-priced equivalent
Linux Laboratories
Pack of 20 ml
₹142.86MRP
₹7.14 / ml | 16% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Lacosam 10mg Injection 20ml | Lacove 10mg Injection |
| Lacosamide 10mg | Lacosamide 10mg |
| Torrent Pharmaceuticals Ltd. | Linux Laboratories |
| Pack of 20 ml | Pack of 20 ml |
| ₹8.55 / ml | ₹7.14 / mlSave 16% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Lacosam 10mg Injection 20ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Lacove 10mg Injection at ₹7.14 per ml against ₹8.55, 16% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Lacoset 10mg InjectionSun Pharmaceutical Industries Ltd.₹13.78/ml · ₹275.63 for 20
- Lacotide 10mg InjectionIntas Pharmaceuticals Ltd.₹13.96/ml · ₹279.25 for 20
- Sizlac 10mg InjectionAlkem Laboratories Ltd.₹10.05/ml · ₹201.00 for 20
- Lacoxa 10mg Injection 20mlAbbott Healthcare Pvt. Ltd.₹10.05/ml · ₹201.00 for 20
- Laconext 10mg InjectionLupin Ltd.₹7.34/ml · ₹146.70 for 20
- Lacotab 10mg InjectionAlteus Biogenics Pvt. Ltd.₹10.00/ml · ₹200.00 for 20
- Lacove 10mg InjectionLinux Laboratories₹7.14/ml · ₹142.86 for 20
More about Lacosam 10mg Injection 20ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Lacosam 10mg Injection 20ml?
What does Lacosam 10mg Injection 20ml contain?
What is Lacosam 10mg Injection 20ml used for?
Does Lacosam 10mg Injection 20ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹142.86
16% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.