Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 7%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Quinine 150mg
You searched
Pbquin 150mg Suspension 60ml
P & B Pharmaceuticals Ltd.
Pack of 60 ml
₹59.22
₹0.99 / ml
Lower-priced equivalent
Little Greave Pharmaceutical Pvt. Ltd.
Pack of 60 ml
₹54.90MRP
₹0.92 / ml | 7% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Pbquin 150mg Suspension 60ml | Qutil Suspension |
| Quinine 150mg | Quinine 150mg |
| P & B Pharmaceuticals Ltd. | Little Greave Pharmaceutical Pvt. Ltd. |
| Pack of 60 ml | Pack of 60 ml |
| ₹0.99 / ml | ₹0.92 / mlSave 7% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Pbquin 150mg Suspension 60ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Qutil Suspension at ₹0.92 per ml against ₹0.99, 7% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Cinkona 150mg SuspensionIpca Laboratories Ltd.₹1.21/ml · ₹72.50 for 60
- Quomori 150mg Oral Suspension 60mlAamorb Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹0.83/ml · ₹49.60 for 60
- Quinogold SuspensionLexus Organics₹0.67/ml · ₹40.00 for 60
- Q 150mg SuspensionRhombus Pharma Pvt. Ltd.₹0.98/ml · ₹58.50 for 60
- Qutil SuspensionLittle Greave Pharmaceutical Pvt. Ltd.₹0.92/ml · ₹54.90 for 60
- Qst 150mg SuspensionMcW Healthcare₹1.08/ml · ₹65.00 for 60
- Malianil SuspensionShreeji Healthcare Impex₹0.92/ml · ₹55.00 for 60
- Qutis 150mg SuspensionAllentis Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹1.00/ml · ₹60.00 for 60
- Qsm 150mg SuspensionLeben Laboratories Pvt. Ltd.₹1.17/ml · ₹70.00 for 60
- Fal Up SuspensionUPS Healthcare₹0.73/ml · ₹44.00 for 60
More about Pbquin 150mg Suspension 60ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Pbquin 150mg Suspension 60ml?
What does Pbquin 150mg Suspension 60ml contain?
What is Pbquin 150mg Suspension 60ml used for?
Does Pbquin 150mg Suspension 60ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹54.90
7% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.