Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 29%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Chloroquine 40mg
You searched
Winmal C 40mg Injection 30ml
Global Generics UnLtd.
Pack of 30 ml
₹12.40
₹0.41 / ml
Lower-priced equivalent
Zydus Cadila
Pack of 30 ml
₹8.75MRP
₹0.29 / ml | 29% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Winmal C 40mg Injection 30ml | Chloroquin 40mg Injection |
| Chloroquine 40mg | Chloroquine 40mg |
| Global Generics UnLtd. | Zydus Cadila |
| Pack of 30 ml | Pack of 30 ml |
| ₹0.41 / ml | ₹0.29 / mlSave 29% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Winmal C 40mg Injection 30ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Chloroquin 40mg Injection at ₹0.29 per ml against ₹0.41, 29% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Nivaquine P InjectionAbbott Healthcare Pvt. Ltd.₹1.90/ml · ₹9.49 for 5
- Chloroquin 40mg InjectionZydus Cadila₹0.29/ml · ₹8.75 for 30
Lariago 40mg Injection 1*2mlIpca Laboratories Ltd. · +1 more pack₹2.75/ml · ₹5.50 for 2- Kinphos 40mg InjectionAlembic Pharmaceuticals Ltd.₹0.29/ml · ₹8.75 for 30
- Lariaomap 40mg Injection 2mlBiochem Pharmaceutical Industries₹3.27/ml · ₹6.53 for 2
- Malswift 40mg InjectionInd Swift Laboratories Ltd.₹0.33/ml · ₹10.00 for 30
- Neoquine 40mg InjectionNeon Laboratories Ltd.₹0.43/ml · ₹12.94 for 30
- Paraquin 40mg InjectionShreya Life Sciences Pvt. Ltd.₹0.47/ml · ₹14.12 for 30
- E Vivax 40mg InjectionThemis Medicare Ltd.₹0.69/ml · ₹3.45 for 5
- Emquin 40mg InjectionMerck Ltd.₹0.69/ml · ₹20.55 for 30
More about Winmal C 40mg Injection 30ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Winmal C 40mg Injection 30ml?
What does Winmal C 40mg Injection 30ml contain?
What is Winmal C 40mg Injection 30ml used for?
Does Winmal C 40mg Injection 30ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹8.75
29% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.