Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 2%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Clindamycin 600mg
You searched
Clin AD 600mg Injection 4ml
Adegen Pharma Pvt. Ltd.
Pack of 4 ml
₹250.00
₹62.50 / ml
Lower-priced equivalent
Ryland Healthcare
Pack of 4 ml
₹245.00MRP
₹61.25 / ml | 2% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Clin AD 600mg Injection 4ml | Rycin 600mg Injection |
| Clindamycin 600mg | Clindamycin 600mg |
| Adegen Pharma Pvt. Ltd. | Ryland Healthcare |
| Pack of 4 ml | Pack of 4 ml |
| ₹62.50 / ml | ₹61.25 / mlSave 2% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Clin AD 600mg Injection 4ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Rycin 600mg Injection at ₹61.25 per ml against ₹62.50, 2% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Dalcinex 600mg InjectionCipla Ltd.₹56.65/ml · ₹226.60 for 4
- Kezlin 600mg InjectionAlkem Laboratories Ltd.₹90.00/ml · ₹360.00 for 4
Clinright 600mg Injection 4mlDr. Morepen Ltd. · +1 more pack₹64.50/ml · ₹258.00 for 4- Clinviva 600mg InjectionIkon Remedies Pvt. Ltd.₹48.75/ml · ₹195.00 for 4
Clindarit 600mg InjectionFibovil Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹105.00/ml · ₹420.00 for 4- Clinbid 600mg InjectionInnovative Pharmaceuticals₹61.25/ml · ₹245.00 for 4
- Clindamap 600mg InjectionBiochem Pharmaceutical Industries₹91.25/ml · ₹365.00 for 4
- Caresil 600 InjectionCare Formulation Labs Pvt. Ltd.₹73.75/ml · ₹295.00 for 4
- Camyda 600mg InjectionWallace Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹298.27/ml · ₹1,193.06 for 4
Dalacin C 600mg Injection 4mlPfizer Ltd.₹63.50/ml · ₹254.00 for 4
More about Clin AD 600mg Injection 4ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Clin AD 600mg Injection 4ml?
What does Clin AD 600mg Injection 4ml contain?
What is Clin AD 600mg Injection 4ml used for?
Does Clin AD 600mg Injection 4ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹245.00
2% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.