Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 11%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Glycerol (Glycerine) 10% w/v + Mannitol 10% w/v
You searched
Linsol Infusion 100ml
Linux Laboratories
Pack of 100 ml
₹190.78
₹1.91 / ml
Lower-priced equivalent
Supermax Laboratories
Pack of 100 ml
₹168.50MRP
₹1.69 / ml | 11% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Linsol Infusion 100ml | Menitol Infusion |
| Glycerol (Glycerine) 10% w/v + Mannitol 10% w/v | Glycerol (Glycerine) 10% w/v + Mannitol 10% w/v |
| Linux Laboratories | Supermax Laboratories |
| Pack of 100 ml | Pack of 100 ml |
| ₹1.91 / ml | ₹1.69 / mlSave 11% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Linsol Infusion 100ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Menitol Infusion at ₹1.69 per ml against ₹1.91, 11% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Tolmak IV InfusionMaksun Biotech Pvt. Ltd.₹2.05/ml · ₹205.00 for 100
- Mt TOL IV InfusionH & Care Inc.₹1.65/ml · ₹165.00 for 100
- Neurogyl InfusionJ B Chemicals and Pharmaceuticals Ltd.₹1.88/ml · ₹188.11 for 100
- Fabitol G InfusionElkos Healthcare Pvt. Ltd.₹1.45/ml · ₹145.00 for 100
- Limbitol InfusionZoic Lifesciences₹1.49/ml · ₹149.00 for 100
- Neurotol InfusionVenus Remedies Ltd.₹0.79/ml · ₹237.15 for 300
- Kratol InfusionMolekule India Pvt. Ltd.₹1.14/ml · ₹113.62 for 100
- Neuroman G InfusionSwastik Life Sciences₹1.99/ml · ₹199.00 for 100
- Dycitol InfusionDycine Pharmaceuticals Ltd.₹1.63/ml · ₹163.00 for 100
- Menitol InfusionSupermax Laboratories₹1.69/ml · ₹168.50 for 100
More about Linsol Infusion 100ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Linsol Infusion 100ml?
What does Linsol Infusion 100ml contain?
What is Linsol Infusion 100ml used for?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹168.50
11% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.