Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 39%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Mometasone 1% w/w
You searched
Elocon 1% Cream 10gm
Fulford India Ltd.
Pack of 10 gm
₹300.00
₹30.00 / gm
Lower-priced equivalent
RxFulford India Ltd.
Pack of 30 gm
₹547.50MRP
₹18.25 / gm | 39% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Elocon 1% Cream 10gm | Elocon 1% Cream 30gm |
| Mometasone 1% w/w | Mometasone 1% w/w |
| Fulford India Ltd. | Fulford India Ltd. |
| Pack of 10 gm | Pack of 30 gm |
| ₹30.00 / gm | ₹18.25 / gmSave 39% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Elocon 1% Cream 10gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Elocon 1% Cream 30gm at ₹18.25 per gm against ₹30.00, 39% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Elosone 1% Cream 10gmLeeford Healthcare Ltd.₹6.50/gm · ₹65.00 for 10
Mometazone CreamZeelab Pharmacy Pvt. Ltd.₹2.00/gm · ₹30.00 for 15- Elocort CreamScott Edil Pharmacia Ltd.₹12.50/gm · ₹125.00 for 10
- Mosone 1mg CreamOlcare Laboratories₹14.78/gm · ₹73.88 for 5
- Maxmom CreamSolace Biotech Ltd.₹6.95/gm · ₹139.00 for 20
- Momegal 1% Cream 10gmGalpha Laboratories Ltd.₹13.20/gm · ₹132.00 for 10
- Mosol Cream 30 CreamCanbro Healthcare · +1 more pack₹9.83/gm · ₹295.00 for 30
- Mantonix CreamSaphnix Life Sciences₹4.13/gm · ₹62.00 for 15
- Supramom 1mg Cream 15gmQue Pharma Pvt. Ltd.₹5.02/gm · ₹75.32 for 15
Momenta CreamNuLife Pharmaceuticals₹28.60/gm · ₹286.00 for 10
More about Elocon 1% Cream 10gm
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Elocon 1% Cream 10gm?
What does Elocon 1% Cream 10gm contain?
What is Elocon 1% Cream 10gm used for?
Does Elocon 1% Cream 10gm need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹547.50
39% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.