Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 47%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Oxymetazoline 0.05% w/v
You searched
Sinarest 0.05% New Nasal Spray 10ml
Centaur Pharmaceuticals Pvt. Ltd.
Pack of 10 ml
₹131.96
₹13.20 / ml
Lower-priced equivalent
Ikon Remedies Pvt. Ltd.
Pack of 10 ml
₹69.50MRP
₹6.95 / ml | 47% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Sinarest 0.05% New Nasal Spray 10ml | Otrifresh O 0.05% Nasal Drops |
| Oxymetazoline 0.05% w/v | Oxymetazoline 0.05% w/v |
| Centaur Pharmaceuticals Pvt. Ltd. | Ikon Remedies Pvt. Ltd. |
| Pack of 10 ml | Pack of 10 ml |
| ₹13.20 / ml | ₹6.95 / mlSave 47% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Sinarest 0.05% New Nasal Spray 10ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Otrifresh O 0.05% Nasal Drops at ₹6.95 per ml against ₹13.20, 47% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Oxynasocan Nasal SolutionLeeford Healthcare Ltd. · +1 more pack₹7.50/ml · ₹75.00 for 10
- Otrifresh O 0.05% Nasal DropsIkon Remedies Pvt. Ltd.₹6.95/ml · ₹69.50 for 10
Zetovin Oxy 0.05% Nasal Drops Nasal DropsZeelab Pharmacy Pvt. Ltd.₹1.50/ml · ₹15.00 for 10
Maxtra O Nasal SprayZuventus Healthcare Ltd.₹7.01/ml · ₹70.13 for 10- Nesoclear 0.05% Nasal DropsThemis Medicare Ltd.₹4.40/ml · ₹44.00 for 10
Rinolife-AD Nasal DropBest Biotech₹9.00/ml · ₹90.00 for 10- Nasivion Care Nasal Drops 10mlProcter & Gamble Hygiene & Healthcare Ltd.₹5.52/ml · ₹55.23 for 10
- Olfamist Nasal SolutionStrides shasun Ltd.₹6.40/ml · ₹64.00 for 10
- Nazowash X 0.05% Nasal DropsZither Pharmaceutical Pvt. Ltd.₹8.50/ml · ₹85.00 for 10
- Tencol Nasal Spray/DropBennet Pharmaceuticals Ltd.₹6.50/ml · ₹65.00 for 10
More about Sinarest 0.05% New Nasal Spray 10ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Sinarest 0.05% New Nasal Spray 10ml?
What does Sinarest 0.05% New Nasal Spray 10ml contain?
What is Sinarest 0.05% New Nasal Spray 10ml used for?
Does Sinarest 0.05% New Nasal Spray 10ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹69.50
47% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.