Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 81%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Clobetasol 0.05% w/w + Nadifloxacin 1% w/w
You searched
ECLO N Cream 10gm
Eskon Pharma
Pack of 10 gm
₹178.13
₹17.81 / gm
Jan Aushadhi medicine
Nadifloxacin 1% w/w and Clobetasol Propionate 0.05% 10 gm skin cream
PMBJK
Pack of 10 gm
₹32.81MRP
₹3.28 / gm | 81% less
Same price at every Kendra
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Jan Aushadhi medicine |
|---|---|
| ECLO N Cream 10gm | Nadifloxacin 1% w/w and Clobetasol Propionate 0.05% 10 gm skin cream |
| Clobetasol 0.05% w/w + Nadifloxacin 1% w/w | Clobetasol 0.05% w/w + Nadifloxacin 1% w/w |
| Eskon Pharma | PMBJK |
| Pack of 10 gm | Pack of 10 gm |
| ₹17.81 / gm | ₹3.28 / gmSave 81% |
The Jan Aushadhi equivalent of ECLO N Cream 10gm is Nadifloxacin 1% w/w and Clobetasol Propionate 0.05% 10 gm skin cream, with the same composition (Clobetasol 0.05% w/w + Nadifloxacin 1% w/w): ₹3.28 per gm against ₹17.81, 81% less, at any Jan Aushadhi Kendra.
Other brands with the same salts
- Nadifloxacin 1% w/w and Clobetasol Propionate 0.05% 10 gm skin creamPMBJK₹3.28/gm · ₹32.81 for 10
Nadimin Plus CreamLeeford Healthcare Ltd.₹10.50/gm · ₹105.00 for 10- Nadix C CreamCanbro Healthcare₹9.97/gm · ₹149.60 for 15
- Clotop ND CreamAS Lifesciences₹12.00/gm · ₹120.00 for 10
- Naditop C Cream 10gmGodetia Healthcare₹13.50/gm · ₹135.00 for 10
Ncp CreamYaher Pharma₹11.20/gm · ₹168.00 for 15
More about ECLO N Cream 10gm
About
Uses
Questions people ask
Is there a Jan Aushadhi equivalent of ECLO N Cream 10gm?
Is Nadifloxacin 1% w/w and Clobetasol Propionate 0.05% 10 gm skin cream the same as ECLO N Cream 10gm?
Where can I buy Nadifloxacin 1% w/w and Clobetasol Propionate 0.05% 10 gm skin cream?
What does ECLO N Cream 10gm contain?
What is ECLO N Cream 10gm used for?
Does ECLO N Cream 10gm need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹32.81
81% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.