Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 28%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Chloramphenicol 1% w/w + Hydrocortisone 0.5% w/w
You searched
Senzclor H Eye Ointment 5gm
Senses Pharmaceuticals Ltd.
Pack of 5 gm
₹84.38
₹16.88 / gm
Lower-priced equivalent
Jainson Biotech India Pvt. Ltd.
Pack of 5 gm
₹60.00MRP
₹12.00 / gm | 28% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Senzclor H Eye Ointment 5gm | Chlor H Eye Ointment |
| Chloramphenicol 1% w/w + Hydrocortisone 0.5% w/w | Chloramphenicol 1% w/w + Hydrocortisone 0.5% w/w |
| Senses Pharmaceuticals Ltd. | Jainson Biotech India Pvt. Ltd. |
| Pack of 5 gm | Pack of 5 gm |
| ₹16.88 / gm | ₹12.00 / gmSave 28% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Senzclor H Eye Ointment 5gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Chlor H Eye Ointment at ₹12.00 per gm against ₹16.88, 28% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Retivib H Eye OintmentVibcare Pharma Pvt. Ltd.₹15.80/gm · ₹79.00 for 5
- Cph Eye OintmentVee Remedies₹13.74/gm · ₹68.70 for 5
- Hydrol C Eye OintmentGrowell Vision₹14.00/gm · ₹70.00 for 5
- Belmycetine C Eye OintmentBell Pharma Pvt. Ltd.₹18.76/gm · ₹56.27 for 3
Coti H Eye OintmentDoctor Wonder Pvt. Ltd.₹39.67/gm · ₹119.00 for 3- Chlor H Eye OintmentJainson Biotech India Pvt. Ltd.₹12.00/gm · ₹60.00 for 5
- Cecort Eye OintmentOptica Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹13.00/gm · ₹65.00 for 5
- Zychlor Eye Ointmentrynel clifton pharma Pvt. Ltd.₹14.00/gm · ₹70.00 for 5
- Cemix H Eye OintmentOrbit Biocare₹14.00/gm · ₹70.00 for 5
More about Senzclor H Eye Ointment 5gm
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Senzclor H Eye Ointment 5gm?
What does Senzclor H Eye Ointment 5gm contain?
What is Senzclor H Eye Ointment 5gm used for?
Does Senzclor H Eye Ointment 5gm need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹60.00
28% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.