Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 7%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Buprenorphine 0.3mg
You searched
Bupine 0.3mg Injection 2ml
Paksons Pharmaceuticals Pvt. Ltd.
Pack of 2 ml
₹14.75
₹7.38 / ml
Lower-priced equivalent
AstraZeneca
Pack of 2 ml
₹13.60MRP
₹6.80 / ml | 7% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Bupine 0.3mg Injection 2ml | Buprinor 0.3mg Injection |
| Buprenorphine 0.3mg | Buprenorphine 0.3mg |
| Paksons Pharmaceuticals Pvt. Ltd. | AstraZeneca |
| Pack of 2 ml | Pack of 2 ml |
| ₹7.38 / ml | ₹6.80 / mlSave 7% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Bupine 0.3mg Injection 2ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Buprinor 0.3mg Injection at ₹6.80 per ml against ₹7.38, 7% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Norphin 0.3mg InjectionTorrent Pharmaceuticals Ltd.₹30.89/ml · ₹61.77 for 2
- Lupigesic-Old 0.3mg InjectionLupin Ltd.₹5.56/ml · ₹11.12 for 2
- Buprigesic 0.3mg Injection 1mlNeon Laboratories Ltd. · +1 more pack₹31.10/ml · ₹31.10 for 1
- Buprinor 0.3mg InjectionAstraZeneca₹6.80/ml · ₹13.60 for 2
- Talgesic 0.3mg InjectionIndus Pharma Pvt. Ltd.₹6.50/ml · ₹13.00 for 2
- Buprene 0.6mg InjectionTribhawan Injectables₹9.00/ml · ₹18.00 for 2
More about Bupine 0.3mg Injection 2ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Bupine 0.3mg Injection 2ml?
What does Bupine 0.3mg Injection 2ml contain?
What is Bupine 0.3mg Injection 2ml used for?
Does Bupine 0.3mg Injection 2ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹13.60
7% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.