Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 2%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Difluprednate 0.05% w/v + Moxifloxacin 0.5% w/v
You searched
Milflox DF Eye Drop 5ml
Sun Pharmaceutical Industries Ltd.
Pack of 5 ml
₹246.56
₹49.31 / ml
Lower-priced equivalent
RxPharmatec India Pvt. Ltd.
Pack of 5 ml
₹240.00MRP
₹48.00 / ml | 2% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Milflox DF Eye Drop 5ml | Flomox DF Eye Drop 5ml |
| Difluprednate 0.05% w/v + Moxifloxacin 0.5% w/v | Difluprednate 0.05% w/v + Moxifloxacin 0.5% w/v |
| Sun Pharmaceutical Industries Ltd. | Pharmatec India Pvt. Ltd. |
| Pack of 5 ml | Pack of 5 ml |
| ₹49.31 / ml | ₹48.00 / mlSave 2% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Milflox DF Eye Drop 5ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Flomox DF Eye Drop 5ml at ₹48.00 per ml against ₹49.31, 2% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Diflucare M Eye DropIkon Remedies Pvt. Ltd.₹27.00/ml · ₹135.00 for 5
Diflumox Eye Drop 0.5%/0.05%Ajanta Pharma Ltd. · +1 more pack₹52.80/ml · ₹264.00 for 5
Moxiyst-DF Eye DropCare Formulation Labs Pvt. Ltd.₹42.00/ml · ₹210.00 for 5Mosi-DF Eye DropFDC Ltd.₹19.80/ml · ₹99.00 for 5
Moxistat DF Eye Drop 5mlPrevego Healthcare & Research Pvt. Ltd.₹38.44/ml · ₹192.19 for 5- Flowyou DF Eye DropMaksun Biotech Pvt. Ltd.₹32.00/ml · ₹160.00 for 5
- 4 Quin DF Eye Drop 5mlEntod Pharmaceuticals Ltd.₹30.20/ml · ₹151.00 for 5
- Mozin DF Eye DropEuro Organics₹15.80/ml · ₹79.00 for 5
- Moxicoss DF Eye Drop 5mlPecoss Healthcare₹28.80/ml · ₹144.00 for 5
- Molfox DF Eye DropSonika Life Sciences Ltd.₹30.00/ml · ₹150.00 for 5
More about Milflox DF Eye Drop 5ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Milflox DF Eye Drop 5ml?
What does Milflox DF Eye Drop 5ml contain?
What is Milflox DF Eye Drop 5ml used for?
Does Milflox DF Eye Drop 5ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹240.00
2% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.