Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 74%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Brimonidine 0.15% w/v + Timolol 0.5% w/v
You searched
Abpress 0.15% Eye Drop 5ml
Entod Pharmaceuticals Ltd.
Pack of 5 ml
₹309.38
₹61.88 / ml
Lower-priced equivalent
DR. Best Pharmaceuticals Pvt. Ltd.
Pack of 5 ml
₹80.00MRP
₹16.00 / ml | 74% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Abpress 0.15% Eye Drop 5ml | Drtmlo BD Eye Drop |
| Brimonidine 0.15% w/v + Timolol 0.5% w/v | Brimonidine 0.15% w/v + Timolol 0.5% w/v |
| Entod Pharmaceuticals Ltd. | DR. Best Pharmaceuticals Pvt. Ltd. |
| Pack of 5 ml | Pack of 5 ml |
| ₹61.88 / ml | ₹16.00 / mlSave 74% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Abpress 0.15% Eye Drop 5ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Drtmlo BD Eye Drop at ₹16.00 per ml against ₹61.88, 74% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Abpress Eye Drop Twin Pack 2mlEntod Pharmaceuticals Ltd. · +1 more pack₹300.00/ml · ₹600.00 for 2
- Drtmlo BD Eye DropDR. Best Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹16.00/ml · ₹80.00 for 5
- Timbrim Eye DropChoroid Laboratories₹56.00/ml · ₹280.00 for 5
- Britivin Eye Drop 5mlZivira Labs Pvt. Ltd.₹75.90/ml · ₹379.50 for 5
- Magbrim T Eye DropRenova Life sciences Pvt. Ltd.₹31.80/ml · ₹159.00 for 5
- Rutim 0.15%/0.5% Eye DropRunyon Healthcare India Pvt. Ltd.₹14.40/ml · ₹72.00 for 5
More about Abpress 0.15% Eye Drop 5ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Abpress 0.15% Eye Drop 5ml?
What does Abpress 0.15% Eye Drop 5ml contain?
What is Abpress 0.15% Eye Drop 5ml used for?
Does Abpress 0.15% Eye Drop 5ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹80.00
74% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.