Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 86%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Bromhexine 4mg + Terbutaline 1.5mg
You searched
Grilinctus BM 4/1.5mg Paediatric Syrup 30ml
Franco-Indian Pharmaceuticals Pvt. Ltd.
Pack of 30 ml
₹54.25
₹1.81 / ml
Lower-priced equivalent
Torque Pharmaceuticals Pvt. Ltd.
Pack of 100 ml
₹25.00MRP
₹0.25 / ml | 86% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Grilinctus BM 4/1.5mg Paediatric Syrup 30ml | Torlinctus BM Syrup |
| Bromhexine 4mg + Terbutaline 1.5mg | Bromhexine 4mg + Terbutaline 1.5mg |
| Franco-Indian Pharmaceuticals Pvt. Ltd. | Torque Pharmaceuticals Pvt. Ltd. |
| Pack of 30 ml | Pack of 100 ml |
| ₹1.81 / ml | ₹0.25 / mlSave 86% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Grilinctus BM 4/1.5mg Paediatric Syrup 30ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Torlinctus BM Syrup at ₹0.25 per ml against ₹1.81, 86% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Broncare 1.5mg/5ml/4mg/5ml SyrupThemis Medicare Ltd.₹0.46/ml · ₹45.62 for 100
- Torlinctus BM SyrupTorque Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹0.25/ml · ₹25.00 for 100
- Mucosol SyrupAstraZeneca₹0.55/ml · ₹55.00 for 100
- Zinter SyrupKentreck Laboratories Pvt. Ltd.₹0.52/ml · ₹52.37 for 100
- Glinter-PD SyrupHelplab Healthcare Pvt. Ltd.₹1.33/ml · ₹40.00 for 30
- Edvent P SyrupEsquire Drug House₹0.50/ml · ₹15.00 for 30
More about Grilinctus BM 4/1.5mg Paediatric Syrup 30ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Grilinctus BM 4/1.5mg Paediatric Syrup 30ml?
What does Grilinctus BM 4/1.5mg Paediatric Syrup 30ml contain?
What is Grilinctus BM 4/1.5mg Paediatric Syrup 30ml used for?
Does Grilinctus BM 4/1.5mg Paediatric Syrup 30ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹25.00
86% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.