Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 3 October 2026
Price comparison
SAVE 26%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Clobetasol 0.05% w/v + Salicylic Acid 6% w/v
You searched
Powercort S 6% Lotion 30ml
Glenmark Pharmaceuticals Ltd.
Pack of 30 ml
₹184.81
₹6.16 / ml
Lower-priced equivalent
Skylla Pharmaceuticals
Pack of 30 ml
₹135.00MRP
₹4.50 / ml | 26% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Powercort S 6% Lotion 30ml | Clotinate-SL Lotion |
| Clobetasol 0.05% w/v + Salicylic Acid 6% w/v | Clobetasol 0.05% w/v + Salicylic Acid 6% w/v |
| Glenmark Pharmaceuticals Ltd. | Skylla Pharmaceuticals |
| Pack of 30 ml | Pack of 30 ml |
| ₹6.16 / ml | ₹4.50 / mlSave 26% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Powercort S 6% Lotion 30ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Clotinate-SL Lotion at ₹4.50 per ml against ₹6.16, 26% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Clomic S Lotion 0.05%/ 6%East West Pharma₹3.93/ml · ₹117.94 for 30
- Logisal Lotion 0.05%/ 6%Medcure Pharma₹4.33/ml · ₹130.00 for 30
Topisal 6% Lotion 30mlSystopic Laboratories Pvt. Ltd. · +2 more packs₹3.44/ml · ₹103.10 for 30
Niosalic 6% Lotion 50mlKLM Laboratories Pvt. Ltd.₹3.56/ml · ₹178.13 for 50- Soltop-S 6% LotionBrinton Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹4.17/ml · ₹125.00 for 30
- Covate S LotionCanbro Healthcare₹4.06/ml · ₹162.20 for 40
Amwisal Lotion 50mlAmwill Healthcare₹3.38/ml · ₹168.75 for 50- Clonova S LotionRhine Biogenics Pvt. Ltd.₹3.27/ml · ₹98.00 for 30
- Clotop S LotionAS Lifesciences₹3.00/ml · ₹90.00 for 30
- Nuvate S6 Lotion 30mlGalcare Pharmaceutical Pvt. Ltd.₹4.18/ml · ₹125.30 for 30
More about Powercort S 6% Lotion 30ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Powercort S 6% Lotion 30ml?
What does Powercort S 6% Lotion 30ml contain?
What is Powercort S 6% Lotion 30ml used for?
Does Powercort S 6% Lotion 30ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹135.00
26% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.