Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 76%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Carboxymethylcellulose 0.5% w/v
You searched
Ontears Unit dose Eye Drop 15X0.4ml
Sentiss Pharma
Pack of 6 ml
₹69.09
₹11.52 / ml
Jan Aushadhi medicine
Same price at every Kendra
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Jan Aushadhi medicine |
|---|---|
| Ontears Unit dose Eye Drop 15X0.4ml | Carboxymethylcellulose Sodium Eye Drops IP 0.5% w/v |
| Carboxymethylcellulose 0.5% w/v | Carboxymethylcellulose 0.5% w/v |
| Sentiss Pharma | PMBJK |
| Pack of 6 ml | Pack of 10 ml |
| ₹11.52 / ml | ₹2.72 / mlSave 76% |
The Jan Aushadhi equivalent of Ontears Unit dose Eye Drop 15X0.4ml is Carboxymethylcellulose Sodium Eye Drops IP 0.5% w/v, with the same composition (Carboxymethylcellulose 0.5% w/v): ₹2.72 per ml against ₹11.52, 76% less, at any Jan Aushadhi Kendra.
Other brands with the same salts
Glytears 0.5% Eye Drop 10mlSun Pharmaceutical Industries Ltd.₹13.13/ml · ₹131.28 for 10
Add Tears Lubricant 0.5% Eye Drop 10mlCipla Ltd.₹12.92/ml · ₹129.15 for 10- Eco Tears Eye Drop 10mlIntas Pharmaceuticals Ltd. · +2 more packs₹8.38/ml · ₹83.75 for 10
- Hydrakem Eye Drops 10mlAlkem Laboratories Ltd. · +1 more pack₹13.14/ml · ₹131.36 for 10
- Carboxymethylcellulose Sodium Eye Drops IP 0.5% w/vPMBJK₹2.72/ml · ₹27.23 for 10
Eyelet Eye Drop 10ml for Eye InfectionsLeeford Healthcare Ltd.₹9.00/ml · ₹90.00 for 10
Zyaqua Eye DropZydus Cadila₹15.57/ml · ₹155.70 for 10
Lubistar Omega Eye Drops 10mlMankind Pharmaceuticals Ltd. · +2 more packs₹13.13/ml · ₹131.34 for 10- Lubrex Uno 0.4ml Eye Drop 5mlMicro Labs Ltd. · +1 more pack₹50.00/ml · ₹250.00 for 5
- Celumac Eye DropMacleods Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹7.00/ml · ₹70.00 for 10
More about Ontears Unit dose Eye Drop 15X0.4ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a Jan Aushadhi equivalent of Ontears Unit dose Eye Drop 15X0.4ml?
Is Carboxymethylcellulose Sodium Eye Drops IP 0.5% w/v the same as Ontears Unit dose Eye Drop 15X0.4ml?
Where can I buy Carboxymethylcellulose Sodium Eye Drops IP 0.5% w/v?
What does Ontears Unit dose Eye Drop 15X0.4ml contain?
What is Ontears Unit dose Eye Drop 15X0.4ml used for?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹27.23
76% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.