Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 37%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
L Ornithine L Aspartate 3000mg
You searched
Hepamerz 3gm Granules 5gm
Win-medicare Pvt. Ltd.
Pack of 5 gm
₹312.19
₹62.44 / gm
Lower-priced equivalent
RxUnited Biotech Pvt. Ltd.
Pack of 5 gm
₹194.06MRP
₹38.81 / gm | 37% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Hepamerz 3gm Granules 5gm | Hepagard Granules 5gm |
| L Ornithine L Aspartate 3000mg | L Ornithine L Aspartate 3000mg |
| Win-medicare Pvt. Ltd. | United Biotech Pvt. Ltd. |
| Pack of 5 gm | Pack of 5 gm |
| ₹62.44 / gm | ₹38.81 / gmSave 37% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Hepamerz 3gm Granules 5gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Hepagard Granules 5gm at ₹38.81 per gm against ₹62.44, 37% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Lolept 3000mg Granules 5gmAbbott Healthcare Pvt. Ltd.₹48.40/gm · ₹242.00 for 5
- Hepmend SachetEmcure Pharmaceuticals Ltd.₹45.21/gm · ₹226.05 for 5
Lornit Sachet 3gm Granules 1sZuventus Healthcare Ltd. · +1 more pack₹240.80/gm · ₹240.80 for 1
Hepatreat GranulesTas Med India Pvt. Ltd. · +1 more pack₹34.61/gm · ₹173.03 for 5Samlol Sachet 5gmSamarth Life Sciences Pvt. Ltd. · +1 more pack₹33.23/gm · ₹166.15 for 5
Hepagard Granules 5gmUnited Biotech Pvt. Ltd.₹38.81/gm · ₹194.06 for 5
Letarte SachetBiorex Healthcare Pvt. Ltd.₹32.00/gm · ₹160.00 for 5- Heptra SachetDenmarc Remedies₹31.00/gm · ₹155.00 for 5
- Ganmerz SachetInvig Healthcare Pvt. Ltd.₹32.00/gm · ₹160.00 for 5
Hepasiri GranulesBiosiri Lifesciences₹32.00/gm · ₹160.00 for 5
More about Hepamerz 3gm Granules 5gm
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Hepamerz 3gm Granules 5gm?
What does Hepamerz 3gm Granules 5gm contain?
What is Hepamerz 3gm Granules 5gm used for?
Does Hepamerz 3gm Granules 5gm need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹194.06
37% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.