Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 22%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Ketorolac 0.4% w/v + Olopatadine 0.1% w/v
You searched
Olopat KT Free Eye Drops 5ml
Ajanta Pharma Ltd.
Pack of 5 ml
₹199.69
₹39.94 / ml
Lower-priced equivalent
RxOcuris Pharmaceuticals Pvt. Ltd.
Pack of 5 ml
₹154.00MRP
₹30.80 / ml | 22% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Olopat KT Free Eye Drops 5ml | Oloris-KT Eye Drop |
| Ketorolac 0.4% w/v + Olopatadine 0.1% w/v | Ketorolac 0.4% w/v + Olopatadine 0.1% w/v |
| Ajanta Pharma Ltd. | Ocuris Pharmaceuticals Pvt. Ltd. |
| Pack of 5 ml | Pack of 5 ml |
| ₹39.94 / ml | ₹30.80 / mlSave 22% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Olopat KT Free Eye Drops 5ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Oloris-KT Eye Drop at ₹30.80 per ml against ₹39.94, 22% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Combipat Ophthalmic Solution 5mlSun Pharmaceutical Industries Ltd.₹43.31/ml · ₹216.56 for 5
Okt Eye Drop 5mlMicro Labs Ltd.₹47.44/ml · ₹237.19 for 5
Olamirk KT Eye Drop 5mlFibovil Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹28.40/ml · ₹142.00 for 5
Olopat KT BAK Eye Drop 5mlAjanta Pharma Ltd.₹47.81/ml · ₹239.06 for 5- Oloplus KT Eye DropEntod Pharmaceuticals Ltd.₹24.17/ml · ₹120.85 for 5
- Zelotadine K Eye DropSigma Softgel Formulation₹24.00/ml · ₹120.00 for 5
- Olarow KP Eye DropRowlinges Life Science₹11.00/ml · ₹110.00 for 10
- Lopine-K Eye DropNitro Organics₹22.00/ml · ₹110.00 for 5
- Swisspat K Eye DropSwastik Life Sciences₹24.00/ml · ₹120.00 for 5
Oloket Ophthalmic SolutionNri Vision Care India Ltd.₹28.00/ml · ₹140.00 for 5
More about Olopat KT Free Eye Drops 5ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Olopat KT Free Eye Drops 5ml?
What does Olopat KT Free Eye Drops 5ml contain?
What is Olopat KT Free Eye Drops 5ml used for?
Does Olopat KT Free Eye Drops 5ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹154.00
22% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.