Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 52%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Eberconazole 1% w/w + Mometasone 0.1% w/w
You searched
Ebernet M Cream 15gm
Dr. Reddy's Laboratories Ltd.
Pack of 15 gm
₹392.11
₹26.14 / gm
Lower-priced equivalent
Canbro Healthcare
Pack of 30 gm
₹371.00MRP
₹12.37 / gm | 52% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Ebernet M Cream 15gm | Ebercan-M Cream |
| Eberconazole 1% w/w + Mometasone 0.1% w/w | Eberconazole 1% w/w + Mometasone 0.1% w/w |
| Dr. Reddy's Laboratories Ltd. | Canbro Healthcare |
| Pack of 15 gm | Pack of 30 gm |
| ₹26.14 / gm | ₹12.37 / gmSave 52% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Ebernet M Cream 15gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Ebercan-M Cream at ₹12.37 per gm against ₹26.14, 52% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Eberperl M CreamAlkem Laboratories Ltd.₹3.00/gm · ₹45.00 for 15
Eberford M Cream 15gmLeeford Healthcare Ltd.₹11.87/gm · ₹178.00 for 15- Ebenil M CreamIkon Remedies Pvt. Ltd.₹24.50/gm · ₹245.00 for 10
- Ebetag M CreamInnovative Pharmaceuticals₹24.50/gm · ₹245.00 for 10
Eberkem-M CreamChemo Healthcare Pvt. Ltd.₹20.93/gm · ₹314.00 for 15- Eberwon M CreamMaksun Biotech Pvt. Ltd.₹12.67/gm · ₹190.00 for 15
- Tryeber M CreamHuman Biolife India Pvt. Ltd.₹31.40/gm · ₹314.00 for 10
- Ebergold CreamKivi Labs Ltd.₹21.33/gm · ₹320.00 for 15
Eberclin M CreamCanixa Life Sciences Pvt. Ltd.₹15.63/gm · ₹234.38 for 15
Eberfine M Cream 15gmKLM Laboratories Pvt. Ltd.₹16.88/gm · ₹253.13 for 15
More about Ebernet M Cream 15gm
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Ebernet M Cream 15gm?
What does Ebernet M Cream 15gm contain?
What is Ebernet M Cream 15gm used for?
Does Ebernet M Cream 15gm need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹371.00
52% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.