Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 22%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Ganciclovir 1.5mg
You searched
Virson 1.5mg Eye Gel 5gm
Ajanta Pharma Ltd.
Pack of 5 gm
₹188.00
₹37.60 / gm
Lower-priced equivalent
RxEntod Pharmaceuticals Ltd.
Pack of 5 gm
₹145.00MRP
₹29.00 / gm | 22% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Virson 1.5mg Eye Gel 5gm | Gancigel Ophthalmic Gel |
| Ganciclovir 1.5mg | Ganciclovir 1.5mg |
| Ajanta Pharma Ltd. | Entod Pharmaceuticals Ltd. |
| Pack of 5 gm | Pack of 5 gm |
| ₹37.60 / gm | ₹29.00 / gmSave 22% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Virson 1.5mg Eye Gel 5gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Gancigel Ophthalmic Gel at ₹29.00 per gm against ₹37.60, 22% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Gansecure 1.5mg Eye Gel 5gmMicro Labs Ltd.₹28.13/gm · ₹140.63 for 5
- Clygan 1.5mg GelIndoco Remedies Ltd.₹18.86/gm · ₹94.30 for 5
Gancigel Ophthalmic GelEntod Pharmaceuticals Ltd.₹29.00/gm · ₹145.00 for 5
Simplovir 1.5mg GelSunways India Pvt. Ltd.₹17.80/gm · ₹89.00 for 5- Dendrigel 1.5mg Ophthalmic Gel 5gmBerry & Herbs Pharma Pvt. Ltd.₹21.00/gm · ₹105.00 for 5
More about Virson 1.5mg Eye Gel 5gm
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Virson 1.5mg Eye Gel 5gm?
What does Virson 1.5mg Eye Gel 5gm contain?
What is Virson 1.5mg Eye Gel 5gm used for?
Does Virson 1.5mg Eye Gel 5gm need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹145.00
22% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.