Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 70%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Magnesium Citrate 375mg + Potassium Citrate 1100mg
You searched
Lupilyzer 375/1100mg Mixed Fruit Oral Solution 200ml
Lupin Ltd.
Pack of 200 ml
₹176.25
₹0.88 / ml
Jan Aushadhi medicine
Potassium Citrate 1100mg and Magnesium Citrate 375mg Oral Solution
PMBJK
Pack of 200 ml
₹51.56MRP
₹0.26 / ml | 70% less
Same price at every Kendra
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Jan Aushadhi medicine |
|---|---|
| Lupilyzer 375/1100mg Mixed Fruit Oral Solution 200ml | Potassium Citrate 1100mg and Magnesium Citrate 375mg Oral Solution |
| Magnesium Citrate 375mg + Potassium Citrate 1100mg | Magnesium Citrate 375mg + Potassium Citrate 1100mg |
| Lupin Ltd. | PMBJK |
| Pack of 200 ml | Pack of 200 ml |
| ₹0.88 / ml | ₹0.26 / mlSave 70% |
The Jan Aushadhi equivalent of Lupilyzer 375/1100mg Mixed Fruit Oral Solution 200ml is Potassium Citrate 1100mg and Magnesium Citrate 375mg Oral Solution, with the same composition (Magnesium Citrate 375mg + Potassium Citrate 1100mg): ₹0.26 per ml against ₹0.88, 70% less, at any Jan Aushadhi Kendra.
Other brands with the same salts
- Noculi Solution 450mlSun Pharmaceutical Industries Ltd. · +1 more pack₹0.46/ml · ₹208.13 for 450
Ston 375/1100mg Oral Solution 200mlCipla Ltd. · +3 more packs₹0.89/ml · ₹177.15 for 200
Potrate M 1100/375mg Oral Solution 200mlIntas Pharmaceuticals Ltd.₹0.95/ml · ₹189.61 for 200- Potassium Citrate 1100mg and Magnesium Citrate 375mg Oral SolutionPMBJK₹0.26/ml · ₹51.56 for 200
Lupilyzer 375/1100mg Oral Solution 200mlLupin Ltd.₹0.88/ml · ₹176.25 for 200
Citalift Oral Solution Raspberry Sugar FreeMicro Labs Ltd.₹0.80/ml · ₹160.00 for 200Alkaston B 6 Oral Solution 200mlIpca Laboratories Ltd. · +4 more packs₹1.15/ml · ₹229.55 for 200
K Mac Uti Oral Solution 100mlFourrts India Laboratories Pvt. Ltd. · +6 more packs₹2.03/ml · ₹202.50 for 100
- Alkopex 375/1100mg Oral Solution 200mlShilpex Pharmysis₹0.80/ml · ₹159.00 for 200
- Alkovak Oral SolutionDevak Formulations₹0.70/ml · ₹139.00 for 200
More about Lupilyzer 375/1100mg Mixed Fruit Oral Solution 200ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a Jan Aushadhi equivalent of Lupilyzer 375/1100mg Mixed Fruit Oral Solution 200ml?
Is Potassium Citrate 1100mg and Magnesium Citrate 375mg Oral Solution the same as Lupilyzer 375/1100mg Mixed Fruit Oral Solution 200ml?
Where can I buy Potassium Citrate 1100mg and Magnesium Citrate 375mg Oral Solution?
What does Lupilyzer 375/1100mg Mixed Fruit Oral Solution 200ml contain?
What is Lupilyzer 375/1100mg Mixed Fruit Oral Solution 200ml used for?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹51.56
70% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.