Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 60%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Cetyl Alcohol 2.65% w/w + Stearyl Alcohol 0.26% w/w
You searched
Moiz LMF Lotion 200ml
Glowderma Labs Pvt. Ltd.
Pack of 200 ml
₹631.78
₹3.16 / ml
Lower-priced equivalent
LIncoln Pharmaceuticals Ltd.
Pack of 125 ml
₹157.00MRP
₹1.26 / ml | 60% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Moiz LMF Lotion 200ml | Moislin Lotion |
| Cetyl Alcohol 2.65% w/w + Stearyl Alcohol 0.26% w/w | Cetyl Alcohol 2.65% w/w + Stearyl Alcohol 0.26% w/w |
| Glowderma Labs Pvt. Ltd. | LIncoln Pharmaceuticals Ltd. |
| Pack of 200 ml | Pack of 125 ml |
| ₹3.16 / ml | ₹1.26 / mlSave 60% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Moiz LMF Lotion 200ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Moislin Lotion at ₹1.26 per ml against ₹3.16, 60% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Emodel Cleansing Lotion 125mlIntas Pharmaceuticals Ltd.₹1.76/ml · ₹220.31 for 125
- Cetadyne 2.65% Lotion 100mlChemo Healthcare Pvt. Ltd.₹1.39/ml · ₹139.00 for 100
Moislin LotionLIncoln Pharmaceuticals Ltd.₹1.26/ml · ₹157.00 for 125
Nucetyl Cleansing Lotion 125mlEntod Pharmaceuticals Ltd.₹1.76/ml · ₹219.37 for 125Nevsoft Cleansing Lotion 125mlKLM Laboratories Pvt. Ltd.₹2.14/ml · ₹267.19 for 125
Moiz LMF Lotion 75mlGlowderma Labs Pvt. Ltd.₹5.00/ml · ₹375.00 for 75
Rijachi Cleansing LotionSol Derma Pharmaceuiticals Pvt. Ltd.₹3.53/ml · ₹530.00 for 150
Nosoap Lotion 100mlPercos India Pvt. Ltd.₹2.50/ml · ₹250.00 for 100
CutemSoft Cleansing LotionCutem Pharma Pvt. Ltd.₹1.45/ml · ₹290.00 for 200
More about Moiz LMF Lotion 200ml
About
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Moiz LMF Lotion 200ml?
What does Moiz LMF Lotion 200ml contain?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹157.00
60% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.