Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 3 October 2026
Price comparison
SAVE 36%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Ornidazole 1% w/w + Povidone Iodine 5% w/w
You searched
Bionect Ointment 15gm
Macleods Pharmaceuticals Pvt. Ltd.
Pack of 15 gm
₹181.50
₹12.10 / gm
Lower-priced equivalent
RxGroup Pharmaceuticals Ltd.
Pack of 15 gm
₹115.00MRP
₹7.67 / gm | 36% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Bionect Ointment 15gm | Megatrum Ointment 15gm |
| Ornidazole 1% w/w + Povidone Iodine 5% w/w | Ornidazole 1% w/w + Povidone Iodine 5% w/w |
| Macleods Pharmaceuticals Pvt. Ltd. | Group Pharmaceuticals Ltd. |
| Pack of 15 gm | Pack of 15 gm |
| ₹12.10 / gm | ₹7.67 / gmSave 36% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Bionect Ointment 15gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Megatrum Ointment 15gm at ₹7.67 per gm against ₹12.10, 36% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Intadine O OintmentIntas Pharmaceuticals Ltd.₹6.07/gm · ₹91.00 for 15
- Povikem OZ Ointment 15gmAlkem Laboratories Ltd.₹6.20/gm · ₹93.00 for 15
Povidot-OZ OintmentLeeford Healthcare Ltd. · +1 more pack₹5.00/gm · ₹75.00 for 15Povifine OZ Ointment 15gmDr. Morepen Ltd.₹8.47/gm · ₹127.00 for 15
- Topovid OZ OintmentElder Pharmaceuticals Ltd.₹3.07/gm · ₹46.00 for 15
- Troydine OZ OintmentTroikaa Pharmaceuticals Ltd.₹3.45/gm · ₹51.70 for 15
- Soludine M Plus 1/5% Ointment 20gmLIncoln Pharmaceuticals Ltd.₹2.75/gm · ₹55.00 for 20
- Qugyl OP OintmentRPG Life Sciences Ltd.₹3.27/gm · ₹49.00 for 15
- Povijoy OZ OintmentNovalab Healthcare Pvt. Ltd.₹3.90/gm · ₹78.00 for 20
Poviron-OZ OintmentAgron Remedies Pvt. Ltd.₹5.00/gm · ₹75.00 for 15
More about Bionect Ointment 15gm
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Bionect Ointment 15gm?
What does Bionect Ointment 15gm contain?
What is Bionect Ointment 15gm used for?
Does Bionect Ointment 15gm need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹115.00
36% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.