Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 26%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Bepotastine 1.5% w/v
You searched
Betoact 1.5% Eye Drop 5ml
Ajanta Pharma Ltd.
Pack of 5 ml
₹300.00
₹60.00 / ml
Lower-priced equivalent
RxSynovia Life Sciences Pvt. Ltd.
Pack of 5 ml
₹220.00MRP
₹44.00 / ml | 26% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Betoact 1.5% Eye Drop 5ml | Bepomax 1.5% Eye Drop |
| Bepotastine 1.5% w/v | Bepotastine 1.5% w/v |
| Ajanta Pharma Ltd. | Synovia Life Sciences Pvt. Ltd. |
| Pack of 5 ml | Pack of 5 ml |
| ₹60.00 / ml | ₹44.00 / mlSave 26% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Betoact 1.5% Eye Drop 5ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Bepomax 1.5% Eye Drop at ₹44.00 per ml against ₹60.00, 26% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Optistat Eye DropCipla Ltd.₹42.00/ml · ₹210.00 for 5
Bepodrops Ophthalmic Solution 5mlIntas Pharmaceuticals Ltd.₹55.88/ml · ₹279.38 for 5
Beipos 1.5% Eye Drop 5mlLupin Ltd.₹57.34/ml · ₹286.70 for 5
Zyclear Eye Drop 5mlZydus Cadila₹49.12/ml · ₹245.62 for 5
Bepofree 1.5% Eye Drop 5mlMankind Pharmaceuticals Ltd.₹49.41/ml · ₹247.06 for 5
Beposurge 1.5% Eye Solution 5mlIpca Laboratories Ltd.₹38.76/ml · ₹193.78 for 5
Dabfit 1.5% Eye Drop 5mlAlembic Pharmaceuticals Ltd.₹44.81/ml · ₹224.06 for 5Betoact Eye Drops 5mlAjanta Pharma Ltd.₹60.00/ml · ₹300.00 for 5
Bepochek 1.5% Eye DropIndoco Remedies Ltd.₹43.00/ml · ₹215.00 for 5
Bepotosin Eye DropCare Formulation Labs Pvt. Ltd.₹48.00/ml · ₹240.00 for 5
More about Betoact 1.5% Eye Drop 5ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Betoact 1.5% Eye Drop 5ml?
What does Betoact 1.5% Eye Drop 5ml contain?
What is Betoact 1.5% Eye Drop 5ml used for?
Does Betoact 1.5% Eye Drop 5ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹220.00
26% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.