Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 45%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Choline Salicylate 8.7% w/v + Lidocaine (Lignocaine) 2% w/v
You searched
Quik Kool Gel 10gm
Piramal Enterprises Ltd.
Pack of 10 gm
₹91.88
₹9.19 / gm
Lower-priced equivalent
Torainse Life Care Pvt. Ltd.
Pack of 10 gm
₹50.00MRP
₹5.00 / gm | 45% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Quik Kool Gel 10gm | Ulcer-V Gel |
| Choline Salicylate 8.7% w/v + Lidocaine (Lignocaine) 2% w/v | Choline Salicylate 8.7% w/v + Lidocaine (Lignocaine) 2% w/v |
| Piramal Enterprises Ltd. | Torainse Life Care Pvt. Ltd. |
| Pack of 10 gm | Pack of 10 gm |
| ₹9.19 / gm | ₹5.00 / gmSave 45% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Quik Kool Gel 10gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Ulcer-V Gel at ₹5.00 per gm against ₹9.19, 45% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Soregel 8.7/2% Gel 10gmIntas Pharmaceuticals Ltd.₹6.85/gm · ₹68.50 for 10
Orafast Gel 15gmLeeford Healthcare Ltd. · +1 more pack₹6.33/gm · ₹95.00 for 15Orahelp Gel 15gmMankind Pharmaceuticals Ltd.₹6.40/gm · ₹96.07 for 15
Candid Mouth Gel 10gmGlenmark Pharmaceuticals Ltd.₹12.33/gm · ₹123.28 for 10
Ulcedoc Gel 15gmDr. Morepen Ltd. · +1 more pack₹5.87/gm · ₹88.00 for 15
Coolrap Ulcer GelZeelab Pharmacy Pvt. Ltd.₹1.67/gm · ₹25.00 for 15- Ulfree GelHetero Healthcare Ltd.₹5.28/gm · ₹52.75 for 10
Biosore Gel 10gmBiochem Pharmaceutical Industries₹9.33/gm · ₹93.33 for 10- Soracare Gel 10gmKnoll Pharmaceuticals Ltd.₹7.50/gm · ₹75.00 for 10
Ulsorub GelOm Biotec₹5.30/gm · ₹53.00 for 10
More about Quik Kool Gel 10gm
About
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Quik Kool Gel 10gm?
What does Quik Kool Gel 10gm contain?
Does Quik Kool Gel 10gm need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹50.00
45% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.