Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 13%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Calcium Dobesilate 0.25% w/w + Hydrocortisone 0.25% w/w + Lidocaine (Lignocaine) 3% w/w + Phenylephrine 0.1% w/w + Troxerutin 2% w/w + Zinc (Elemental Zinc) 5% w/w
You searched
Ruticool Cream 30gm
Lupin Ltd.
Pack of 30 gm
₹196.85
₹6.56 / gm
Lower-priced equivalent
RxMacleods Pharmaceuticals Pvt. Ltd.
Pack of 30 gm
₹170.63MRP
₹5.69 / gm | 13% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Ruticool Cream 30gm | Hemolit Cream 30gm |
| Calcium Dobesilate 0.25% w/w + Hydrocortisone 0.25% w/w + Lidocaine (Lignocaine) 3% w/w + Phenylephrine 0.1% w/w + Troxerutin 2% w/w + Zinc (Elemental Zinc) 5% w/w | Calcium Dobesilate 0.25% w/w + Hydrocortisone 0.25% w/w + Lidocaine (Lignocaine) 3% w/w + Phenylephrine 0.1% w/w + Troxerutin 2% w/w + Zinc (Elemental Zinc) 5% w/w |
| Lupin Ltd. | Macleods Pharmaceuticals Pvt. Ltd. |
| Pack of 30 gm | Pack of 30 gm |
| ₹6.56 / gm | ₹5.69 / gmSave 13% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Ruticool Cream 30gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Hemolit Cream 30gm at ₹5.69 per gm against ₹6.56, 13% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Pilogo Plus Cream 30gmLeeford Healthcare Ltd.₹4.67/gm · ₹140.00 for 30
Pilorute Cream 30gmMankind Pharmaceuticals Ltd.₹6.01/gm · ₹180.35 for 30
Hemolit Cream 30gmMacleods Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹5.69/gm · ₹170.63 for 30
Oxerute Cream 50gmFourrts India Laboratories Pvt. Ltd.₹5.63/gm · ₹281.25 for 50- H2piles Rectal CreamHilbert Healthcare₹4.83/gm · ₹145.00 for 30
Pileum Cream 30gmMMC Healthcare Ltd.₹5.63/gm · ₹168.75 for 30
More about Ruticool Cream 30gm
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Ruticool Cream 30gm?
What does Ruticool Cream 30gm contain?
What is Ruticool Cream 30gm used for?
Does Ruticool Cream 30gm need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹170.63
13% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.