Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 43%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Lidocaine (Lignocaine) 2% w/v
You searched
Anas Dee Jelly 30gm
Leeford Healthcare Ltd.
Pack of 30 gm
₹37.90
₹1.26 / gm
Lower-priced equivalent
Medley Pharmaceuticals
Pack of 30 gm
₹21.25MRP
₹0.71 / gm | 43% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Anas Dee Jelly 30gm | M Cain 2% Jelly |
| Lidocaine (Lignocaine) 2% w/v | Lidocaine (Lignocaine) 2% w/v |
| Leeford Healthcare Ltd. | Medley Pharmaceuticals |
| Pack of 30 gm | Pack of 30 gm |
| ₹1.26 / gm | ₹0.71 / gmSave 43% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Anas Dee Jelly 30gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is M Cain 2% Jelly at ₹0.71 per gm against ₹1.26, 43% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Intacaine 2% JellyIntas Pharmaceuticals Ltd.₹1.34/gm · ₹40.32 for 30
- Gesicain 2% Jelly 30mlAbbott Healthcare Pvt. Ltd.₹0.63/gm · ₹18.95 for 30
Xylocaine 2% Jelly 30gmZydus Cadila · +2 more packs₹1.15/gm · ₹34.60 for 30
Lignocad 2% Jelly 30gmCadila Healthcare Ltd.₹0.43/gm · ₹12.90 for 30
- Elligno 2% JellyElder Pharmaceuticals Ltd.₹0.83/gm · ₹25.00 for 30
Wocaine 2% JellyWockhardt Ltd.₹1.04/gm · ₹31.15 for 30- Lignox 2% JellyIndoco Remedies Ltd.₹1.26/gm · ₹37.80 for 30
- M Cain 2% JellyMedley Pharmaceuticals₹0.71/gm · ₹21.25 for 30
Xynova JellyTroikaa Pharmaceuticals Ltd.₹1.13/gm · ₹33.90 for 30- Resocaine 2% JellyInd Swift Laboratories Ltd.₹0.97/gm · ₹29.00 for 30
More about Anas Dee Jelly 30gm
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Anas Dee Jelly 30gm?
What does Anas Dee Jelly 30gm contain?
What is Anas Dee Jelly 30gm used for?
Does Anas Dee Jelly 30gm need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹21.25
43% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.