Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 85%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Clotrimazole 1% w/v + Lidocaine (Lignocaine) 2% w/v
You searched
Otodac CL Ear Drop 10ml
Zydus Healthcare Ltd.
Pack of 10 ml
₹95.91
₹9.59 / ml
Jan Aushadhi medicine
Clotrimazole 1% w/v and Lignocaine Hydrochloride 2% w/v Ear Drops
PMBJK
Pack of 10 ml
₹14.06MRP
₹1.41 / ml | 85% less
Same price at every Kendra
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Jan Aushadhi medicine |
|---|---|
| Otodac CL Ear Drop 10ml | Clotrimazole 1% w/v and Lignocaine Hydrochloride 2% w/v Ear Drops |
| Clotrimazole 1% w/v + Lidocaine (Lignocaine) 2% w/v | Clotrimazole 1% w/v + Lidocaine (Lignocaine) 2% w/v |
| Zydus Healthcare Ltd. | PMBJK |
| Pack of 10 ml | Pack of 10 ml |
| ₹9.59 / ml | ₹1.41 / mlSave 85% |
The Jan Aushadhi equivalent of Otodac CL Ear Drop 10ml is Clotrimazole 1% w/v and Lignocaine Hydrochloride 2% w/v Ear Drops, with the same composition (Clotrimazole 1% w/v + Lidocaine (Lignocaine) 2% w/v): ₹1.41 per ml against ₹9.59, 85% less, at any Jan Aushadhi Kendra.
Other brands with the same salts
- Clotrimazole 1% w/v and Lignocaine Hydrochloride 2% w/v Ear DropsPMBJK₹1.41/ml · ₹14.06 for 10
- Otrigard Ear DropLeeford Healthcare Ltd.₹6.50/ml · ₹65.00 for 10
- Xylocaine Ear DropZydus Cadila₹8.50/ml · ₹85.00 for 10
Candid Ear Drop 10mlGlenmark Pharmaceuticals Ltd.₹9.61/ml · ₹96.10 for 10- Clodoc DropDr. Morepen Ltd. · +1 more pack₹17.80/ml · ₹89.00 for 5
Foroto Ear DropWest-Coast Pharmaceutical Works Ltd.₹11.00/ml · ₹55.00 for 5- EL Biotic Ear DropElder Pharmaceuticals Ltd.₹15.62/ml · ₹78.10 for 5
Otek AF Ear Drop 10mlFDC Ltd.₹7.49/ml · ₹74.86 for 10- Clocain Ear Drop 10mlFourrts India Laboratories Pvt. Ltd.₹1.73/ml · ₹17.26 for 10
Otofungin Ear Drop 10mlEntod Pharmaceuticals Ltd.₹9.23/ml · ₹92.34 for 10
More about Otodac CL Ear Drop 10ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a Jan Aushadhi equivalent of Otodac CL Ear Drop 10ml?
Is Clotrimazole 1% w/v and Lignocaine Hydrochloride 2% w/v Ear Drops the same as Otodac CL Ear Drop 10ml?
Where can I buy Clotrimazole 1% w/v and Lignocaine Hydrochloride 2% w/v Ear Drops?
What does Otodac CL Ear Drop 10ml contain?
What is Otodac CL Ear Drop 10ml used for?
Does Otodac CL Ear Drop 10ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹14.06
85% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.