Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 37%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Lidocaine (Lignocaine) 4% w/w + Metronidazole 1% w/w + Sucralfate 7% w/w
You searched
Anosum Cream 20gm
Samarth Life Sciences Pvt. Ltd.
Pack of 20 gm
₹91.88
₹4.59 / gm
Lower-priced equivalent
Green Cross Remedies
Pack of 20 gm
₹57.70MRP
₹2.89 / gm | 37% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Anosum Cream 20gm | Sucross Ano Cream |
| Lidocaine (Lignocaine) 4% w/w + Metronidazole 1% w/w + Sucralfate 7% w/w | Lidocaine (Lignocaine) 4% w/w + Metronidazole 1% w/w + Sucralfate 7% w/w |
| Samarth Life Sciences Pvt. Ltd. | Green Cross Remedies |
| Pack of 20 gm | Pack of 20 gm |
| ₹4.59 / gm | ₹2.89 / gmSave 37% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Anosum Cream 20gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Sucross Ano Cream at ₹2.89 per gm against ₹4.59, 37% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Crema Ano Rectal Cream 20gmAbbott Healthcare Pvt. Ltd.₹8.68/gm · ₹173.62 for 20- Pileclear S CreamIkon Remedies Pvt. Ltd.₹3.50/gm · ₹105.00 for 30
- Sucross Ano CreamGreen Cross Remedies₹2.89/gm · ₹57.70 for 20
- Elfate-LM Rectal CreamEstrellas Life Sciences Pvt. Ltd.₹3.17/gm · ₹95.00 for 30
Surect Cream 20gmNemus Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹5.53/gm · ₹110.62 for 20
Softee CreamLeo Pharmaceuticals₹6.25/gm · ₹125.00 for 20
Sufrate LA CreamEskag Pharma Pvt. Ltd.₹4.90/gm · ₹147.00 for 30
Sucral Ano Cream 20gmStrassenburg Pharmaceuticals.Ltd.₹7.27/gm · ₹145.31 for 20
More about Anosum Cream 20gm
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Anosum Cream 20gm?
What does Anosum Cream 20gm contain?
What is Anosum Cream 20gm used for?
Does Anosum Cream 20gm need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹57.70
37% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.