Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 51%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Cetyl Alcohol 2% w/w
You searched
Moimax Moisturizer Cream 100gm
Indiabulls Pharmaceutical Ltd.
Pack of 100 gm
₹450.00
₹4.50 / gm
Lower-priced equivalent
Glowderma Labs Pvt. Ltd.
Pack of 500 gm
₹1,100.00MRP
₹2.20 / gm | 51% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Moimax Moisturizer Cream 100gm | Moiz XL 2% Cream 500gm |
| Cetyl Alcohol 2% w/w | Cetyl Alcohol 2% w/w |
| Indiabulls Pharmaceutical Ltd. | Glowderma Labs Pvt. Ltd. |
| Pack of 100 gm | Pack of 500 gm |
| ₹4.50 / gm | ₹2.20 / gmSave 51% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Moimax Moisturizer Cream 100gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Moiz XL 2% Cream 500gm at ₹2.20 per gm against ₹4.50, 51% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Moiz Moisturizing Cream 50gmGlowderma Labs Pvt. Ltd. · +4 more packs₹4.20/gm · ₹210.00 for 50
Moistwaid Neo Cream 100gmOswald Pharmaceuticals₹3.23/gm · ₹323.00 for 100
More about Moimax Moisturizer Cream 100gm
About
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Moimax Moisturizer Cream 100gm?
What does Moimax Moisturizer Cream 100gm contain?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹1,100.00
51% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.