Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 34%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Ambroxol 15mg + Guaifenesin 50mg + Menthol 1mg + Terbutaline 1.5mg
You searched
Kufrun AM Syrup 60 Syrup
Ariwell Lifesciences
Pack of 60 ml
₹60.00
₹1.00 / ml
Lower-priced equivalent
Alive Healthcare
Pack of 100 ml
₹65.90MRP
₹0.66 / ml | 34% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Kufrun AM Syrup 60 Syrup | Livetuss AM Syrup |
| Ambroxol 15mg + Guaifenesin 50mg + Menthol 1mg + Terbutaline 1.5mg | Ambroxol 15mg + Guaifenesin 50mg + Menthol 1mg + Terbutaline 1.5mg |
| Ariwell Lifesciences | Alive Healthcare |
| Pack of 60 ml | Pack of 100 ml |
| ₹1.00 / ml | ₹0.66 / mlSave 34% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Kufrun AM Syrup 60 Syrup is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Livetuss AM Syrup at ₹0.66 per ml against ₹1.00, 34% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Unikuf A SyrupUnimarck Healthcare Ltd.₹0.73/ml · ₹73.00 for 100
- Dexfar A Syrup 100 SyrupBiophar Lifesciences Pvt. Ltd.₹0.65/ml · ₹65.00 for 100
- NT Kuf AM SyrupHauz Pharma Pvt. Ltd.₹0.48/ml · ₹48.00 for 100
- Broxol A SyrupHilbert Healthcare₹0.76/ml · ₹76.00 for 100
- Nascoral SyrupNovus Life Sciences Pvt. Ltd.₹0.62/ml · ₹62.00 for 100
- Marktus AM SyrupElixir Life Care Pvt. Ltd.₹0.72/ml · ₹72.00 for 100
- Rahat Dsf Syrup 100mlPositif Life sciences₹0.54/ml · ₹54.00 for 100
- Pinkuf AM Syrup 60mlPinarc Life Sciences₹0.88/ml · ₹52.50 for 60
- Nidkof-A SyrupNidus Pharma Pvt. Ltd.₹0.47/ml · ₹47.00 for 100
- Tucin AM Junior SyrupI.I.F.A Healthcare₹0.70/ml · ₹42.00 for 60
More about Kufrun AM Syrup 60 Syrup
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Kufrun AM Syrup 60 Syrup?
What does Kufrun AM Syrup 60 Syrup contain?
What is Kufrun AM Syrup 60 Syrup used for?
Does Kufrun AM Syrup 60 Syrup need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹65.90
34% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.