Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 8%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Desonide 0.05% w/v
You searched
Dosetil 0.05% Cream 10gm
Glenmark Pharmaceuticals Ltd.
Pack of 10 gm
₹153.00
₹15.30 / gm
Lower-priced equivalent
RxKLM Laboratories Pvt. Ltd.
Pack of 10 gm
₹140.63MRP
₹14.06 / gm | 8% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Dosetil 0.05% Cream 10gm | Desosoft 0.05% Cream 10gm |
| Desonide 0.05% w/v | Desonide 0.05% w/v |
| Glenmark Pharmaceuticals Ltd. | KLM Laboratories Pvt. Ltd. |
| Pack of 10 gm | Pack of 10 gm |
| ₹15.30 / gm | ₹14.06 / gmSave 8% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Dosetil 0.05% Cream 10gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Desosoft 0.05% Cream 10gm at ₹14.06 per gm against ₹15.30, 8% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Desoadd 0.05% Cream 15gmIntas Pharmaceuticals Ltd.₹10.94/gm · ₹164.06 for 15Dermanide CreamLupin Ltd.₹8.80/gm · ₹132.00 for 15
Dosetil 0.05% Cream 15gmGlenmark Pharmaceuticals Ltd.₹13.93/gm · ₹208.99 for 15
Disokem 0.05% Cream 10gmChemo Healthcare Pvt. Ltd.₹13.03/gm · ₹130.31 for 10- Desohit 0.05% CreamMaksun Biotech Pvt. Ltd.₹8.90/gm · ₹178.00 for 20
- Safenix Cream 15gmCanixa Life Sciences Pvt. Ltd.₹10.31/gm · ₹154.69 for 15
Desosoft 0.05% Cream 10gmKLM Laboratories Pvt. Ltd. · +2 more packs₹14.06/gm · ₹140.63 for 10
Desoint Cream 15gmMylan Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹10.25/gm · ₹153.75 for 15- Decare CreamCanbro Healthcare₹6.40/gm · ₹128.00 for 20
- Desowill 0.05% Cream 10gmAmwill Healthcare₹9.38/gm · ₹93.75 for 10
More about Dosetil 0.05% Cream 10gm
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Dosetil 0.05% Cream 10gm?
What does Dosetil 0.05% Cream 10gm contain?
What is Dosetil 0.05% Cream 10gm used for?
Does Dosetil 0.05% Cream 10gm need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹140.63
8% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.