Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 57%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Diclofenac 1.16% w/w
You searched
DF Plus 1.16% Gel 30gm
Que Pharma Pvt. Ltd.
Pack of 30 gm
₹58.00
₹1.93 / gm
Jan Aushadhi medicine
Diclofenac Gel IP 1.16%w/w (Diclofenac Diethylamine)
PMBJK
Pack of 15 gm
₹12.38MRP
₹0.83 / gm | 57% less
Same price at every Kendra
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Jan Aushadhi medicine |
|---|---|
| DF Plus 1.16% Gel 30gm | Diclofenac Gel IP 1.16%w/w (Diclofenac Diethylamine) |
| Diclofenac 1.16% w/w | Diclofenac 1.16% w/w |
| Que Pharma Pvt. Ltd. | PMBJK |
| Pack of 30 gm | Pack of 15 gm |
| ₹1.93 / gm | ₹0.83 / gmSave 57% |
The Jan Aushadhi equivalent of DF Plus 1.16% Gel 30gm is Diclofenac Gel IP 1.16%w/w (Diclofenac Diethylamine), with the same composition (Diclofenac 1.16% w/w): ₹0.83 per gm against ₹1.93, 57% less, at any Jan Aushadhi Kendra.
Other brands with the same salts
- Naclo GelSun Pharmaceutical Industries Ltd.₹2.33/gm · ₹70.00 for 30
Omni 1% Gel 30gmCipla Ltd. · +2 more packs₹3.28/gm · ₹98.48 for 30
Intagesic 1.16% GelIntas Pharmaceuticals Ltd. · +4 more packs₹3.73/gm · ₹112.00 for 30- Powerflam Gel 10 GelAlkem Laboratories Ltd. · +2 more packs₹4.00/gm · ₹40.00 for 10
Diclofam 1.16% Gel 30gmAbbott Healthcare Pvt. Ltd.₹2.23/gm · ₹67.04 for 30
- Diclofenac Gel IP 1.16%w/w (Diclofenac Diethylamine)PMBJK₹0.83/gm · ₹12.38 for 15
- Diclonac Transgel GelLupin Ltd. · +3 more packs₹4.39/gm · ₹131.80 for 30
Vovedic Plus 1.16% Gel 15gmLeeford Healthcare Ltd.₹3.07/gm · ₹46.00 for 15
Jonac GelZydus Cadila · +1 more pack₹3.69/gm · ₹110.55 for 30Dypen 1.16% Gel 30gmDr. Morepen Ltd.₹3.27/gm · ₹98.00 for 30
More about DF Plus 1.16% Gel 30gm
About
Uses
Questions people ask
Is there a Jan Aushadhi equivalent of DF Plus 1.16% Gel 30gm?
Is Diclofenac Gel IP 1.16%w/w (Diclofenac Diethylamine) the same as DF Plus 1.16% Gel 30gm?
Where can I buy Diclofenac Gel IP 1.16%w/w (Diclofenac Diethylamine)?
What does DF Plus 1.16% Gel 30gm contain?
What is DF Plus 1.16% Gel 30gm used for?
Does DF Plus 1.16% Gel 30gm need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹12.38
57% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.