Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 28%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Ambroxol 15mg + Terbutaline 1.25mg
You searched
Ambrohist S 15/1.25mg Syrup 100ml
Biochem Pharmaceutical Industries
Pack of 100 ml
₹117.80
₹1.18 / ml
Lower-priced equivalent
Mac Millon Pharmaceuticals Pvt. Ltd.
Pack of 100 ml
₹84.60MRP
₹0.85 / ml | 28% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Ambrohist S 15/1.25mg Syrup 100ml | Esiresp GT Syrup |
| Ambroxol 15mg + Terbutaline 1.25mg | Ambroxol 15mg + Terbutaline 1.25mg |
| Biochem Pharmaceutical Industries | Mac Millon Pharmaceuticals Pvt. Ltd. |
| Pack of 100 ml | Pack of 100 ml |
| ₹1.18 / ml | ₹0.85 / mlSave 28% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Ambrohist S 15/1.25mg Syrup 100ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Esiresp GT Syrup at ₹0.85 per ml against ₹1.18, 28% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
XPect PD Strawberry 15/1.25mg Syrup 100mlAlkem Laboratories Ltd.₹1.24/ml · ₹123.75 for 100Ambrohist S 15/1.25mg Syrup 60mlBiochem Pharmaceutical Industries₹1.17/ml · ₹70.22 for 60
- Ambro S 1.25/15mg Syrup 100mlGalpha Laboratories Ltd.₹0.50/ml · ₹49.50 for 100
- Esiresp GT SyrupMac Millon Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹0.85/ml · ₹84.60 for 100
- Murox PD 15/1.25mg Syrup 100mlAdmac Pharma Ltd.₹0.57/ml · ₹57.30 for 100
- Medoryl A SyrupMedok Life Sciences Pvt. Ltd.₹0.72/ml · ₹72.00 for 100
- AG Bronc 15/1.25mg Syrup 100mlSBS Biosciences₹0.60/ml · ₹60.00 for 100
- Jacof SyrupJarun Pharmaceuticals₹0.72/ml · ₹72.00 for 100
- Mbrox S SyrupArion Healthcare₹0.65/ml · ₹65.00 for 100
- Ambrocof S Syrup 100mlMancare Labs Pvt. Ltd.₹0.95/ml · ₹95.00 for 100
More about Ambrohist S 15/1.25mg Syrup 100ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Ambrohist S 15/1.25mg Syrup 100ml?
What does Ambrohist S 15/1.25mg Syrup 100ml contain?
What is Ambrohist S 15/1.25mg Syrup 100ml used for?
Does Ambrohist S 15/1.25mg Syrup 100ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹84.60
28% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.