Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 2%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Fexofenadine 60mg + Montelukast 4mg
You searched
Algirest M Syrup 60ml
Mac Millon Pharmaceuticals Pvt. Ltd.
Pack of 60 ml
₹108.00
₹1.80 / ml
Lower-priced equivalent
Koye Pharmaceuticals Pvt. Ltd.
Pack of 60 ml
₹105.00MRP
₹1.75 / ml | 2% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Algirest M Syrup 60ml | Spiromont-F kid Syrup |
| Fexofenadine 60mg + Montelukast 4mg | Fexofenadine 60mg + Montelukast 4mg |
| Mac Millon Pharmaceuticals Pvt. Ltd. | Koye Pharmaceuticals Pvt. Ltd. |
| Pack of 60 ml | Pack of 60 ml |
| ₹1.80 / ml | ₹1.75 / mlSave 2% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Algirest M Syrup 60ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Spiromont-F kid Syrup at ₹1.75 per ml against ₹1.80, 2% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Spiromont-F kid SyrupKoye Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹1.75/ml · ₹105.00 for 60
- Montem FX SyrupNemi Pharmaceuticles₹1.83/ml · ₹110.00 for 60
- Histaover FX SyrupBrinton Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹1.83/ml · ₹110.00 for 60
- Fexid MT SyrupEuro Organics₹0.98/ml · ₹98.00 for 100
- Fexan M SyrupHi-Cure Biotech₹2.12/ml · ₹212.45 for 100
- Fexogrow M SyrupGrantham Lifesciences₹1.75/ml · ₹105.00 for 60
- Fexoryl M SyrupSkymax Life Science Pvt. Ltd.₹110.00/ml · ₹110.00 for 1
- Celmont FX SyrupCodon Pharma Pvt. Ltd.₹1.96/ml · ₹117.40 for 60
- FEXFLU M SyrupElina Lifesciences₹1.38/ml · ₹83.00 for 60
More about Algirest M Syrup 60ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Algirest M Syrup 60ml?
What does Algirest M Syrup 60ml contain?
What is Algirest M Syrup 60ml used for?
Does Algirest M Syrup 60ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹105.00
2% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.