Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 31%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Bromhexine NA + Guaifenesin NA + Terbutaline NA
You searched
Kufrex Syrup 100ml
Flagship Biotech International
Pack of 100 ml
₹50.00
₹0.50 / ml
Lower-priced equivalent
Norwest Pharmaceuticals Inc.
Pack of 100 ml
₹34.18MRP
₹0.34 / ml | 31% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Kufrex Syrup 100ml | Chesto Syrup |
| Bromhexine NA + Guaifenesin NA + Terbutaline NA | Bromhexine NA + Guaifenesin NA + Terbutaline NA |
| Flagship Biotech International | Norwest Pharmaceuticals Inc. |
| Pack of 100 ml | Pack of 100 ml |
| ₹0.50 / ml | ₹0.34 / mlSave 31% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Kufrex Syrup 100ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Chesto Syrup at ₹0.34 per ml against ₹0.50, 31% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- ALVEX BR SYRUPAlembic Pharmaceuticals Ltd.₹0.21/ml · ₹20.62 for 100
- Boss Q Syrup 50 mlZydus Healthcare Ltd. · +1 more pack₹0.22/ml · ₹10.90 for 50
- Ronycuf D SyrupRonyd Healthcare Pvt. Ltd.₹0.55/ml · ₹54.90 for 100
- Astha Paed SyrupDivine Lifecare Pvt. Ltd.₹0.29/ml · ₹29.00 for 100
- Gracof BR Syrup 60 SyrupGRAF Laboratories Pvt. Ltd.₹0.46/ml · ₹27.42 for 60
- Asmotone SP SyrupEast India Pharmaceutical Works Ltd.₹0.54/ml · ₹45.87 for 85
- Terbex SyrupImed Healthcare₹0.64/ml · ₹64.00 for 100
- Broncosip SyrupCanvarzys Care Pvt. Ltd.₹0.75/ml · ₹75.00 for 100
- Tencolin TG SyrupRusi Remedies P Ltd.₹0.42/ml · ₹41.88 for 100
- Chesto SyrupNorwest Pharmaceuticals Inc.₹0.34/ml · ₹34.18 for 100
More about Kufrex Syrup 100ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Kufrex Syrup 100ml?
What does Kufrex Syrup 100ml contain?
What is Kufrex Syrup 100ml used for?
Does Kufrex Syrup 100ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹34.18
31% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.