Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 3 October 2026
Price comparison
SAVE 74%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Dexamethasone 0.1% w/v + Ofloxacin 0.3% w/v
You searched
Ofcare D Eye/Ear Drops 5ml
Oyster Labs Ltd.
Pack of 5 ml
₹29.00
₹5.80 / ml
Lower-priced equivalent
Macleods Pharmaceuticals Pvt. Ltd.
Pack of 5 ml
₹7.51MRP
₹1.50 / ml | 74% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Ofcare D Eye/Ear Drops 5ml | Oflomac DX Eye/Ear Drops |
| Dexamethasone 0.1% w/v + Ofloxacin 0.3% w/v | Dexamethasone 0.1% w/v + Ofloxacin 0.3% w/v |
| Oyster Labs Ltd. | Macleods Pharmaceuticals Pvt. Ltd. |
| Pack of 5 ml | Pack of 5 ml |
| ₹5.80 / ml | ₹1.50 / mlSave 74% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Ofcare D Eye/Ear Drops 5ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Oflomac DX Eye/Ear Drops at ₹1.50 per ml against ₹5.80, 74% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Oflokem D Eye/Ear Drop 10mlAlkem Laboratories Ltd.₹5.44/ml · ₹54.35 for 10
Ofron-D Eye/Ear DropsLeeford Healthcare Ltd. · +1 more pack₹3.50/ml · ₹35.00 for 10- Oflomac DX Eye/Ear DropsMacleods Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹1.50/ml · ₹7.51 for 5
- Zuflo D Eye/Ear DropsDr. Morepen Ltd.₹0.88/ml · ₹8.75 for 10
- Owin DX Eye/Ear DropsAlembic Pharmaceuticals Ltd.₹0.84/ml · ₹8.38 for 10
Oflozee-D Eye/Ear DropsZeelab Pharmacy Pvt. Ltd.₹2.50/ml · ₹25.00 for 10
Bioff D Eye/Ear DropsZydus Healthcare Ltd.₹1.26/ml · ₹12.55 for 10- Osani-D Eye/Ear DropsSanify Healthcare Pvt. Ltd.₹5.20/ml · ₹26.00 for 5
- Rinflox-D Eye/Ear DropsInstant Remedies Pvt. Ltd.₹3.16/ml · ₹31.55 for 10
Zynoff-DX Eye/Ear DropsNri Vision Care India Ltd.₹15.40/ml · ₹77.00 for 5
More about Ofcare D Eye/Ear Drops 5ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Ofcare D Eye/Ear Drops 5ml?
What does Ofcare D Eye/Ear Drops 5ml contain?
What is Ofcare D Eye/Ear Drops 5ml used for?
Does Ofcare D Eye/Ear Drops 5ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹7.51
74% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.