Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 22%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Edaravone 1.5mg
You searched
Nuravon 1.5mg Injection 20ml
Abbott Healthcare Pvt. Ltd.
Pack of 20 ml
₹598.50
₹29.93 / ml
Lower-priced equivalent
Torrent Pharmaceuticals Ltd.
Pack of 20 ml
₹465.00MRP
₹23.25 / ml | 22% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Nuravon 1.5mg Injection 20ml | EDAVON 1.5 MG INJECTION |
| Edaravone 1.5mg | Edaravone 1.5mg |
| Abbott Healthcare Pvt. Ltd. | Torrent Pharmaceuticals Ltd. |
| Pack of 20 ml | Pack of 20 ml |
| ₹29.93 / ml | ₹23.25 / mlSave 22% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Nuravon 1.5mg Injection 20ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is EDAVON 1.5 MG INJECTION at ₹23.25 per ml against ₹29.93, 22% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Carevon 1.5mg InjectionSun Pharmaceutical Industries Ltd. · +1 more pack₹367.57/ml · ₹367.57 for 1
- Edarabid 1.5mg InjectionIntas Pharmaceuticals Ltd.₹26.55/ml · ₹531.00 for 20
- Edakem 1.5mg InjectionAlkem Laboratories Ltd. · +1 more pack₹28.30/ml · ₹566.00 for 20
- Edvo 1.5mg InjectionTorrent Pharmaceuticals Ltd. · +1 more pack₹25.29/ml · ₹505.80 for 20
Edastar 1.5mg Injection 20mlLupin Ltd.₹57.22/ml · ₹1,144.40 for 20- Ezycut 1.5mg InjectionZydus Cadila₹20.94/ml · ₹418.72 for 20
- Edavit 1.5mg InjectionMicro Labs Ltd.₹31.17/ml · ₹623.44 for 20
- Fraseda 1.5mg InjectionDr. Reddy's Laboratories Ltd.₹19.25/ml · ₹385.00 for 20
- Edawin 1.5mg InjectionIkon Remedies Pvt. Ltd.₹24.95/ml · ₹499.00 for 20
- Edinova 1.5mg InjectionIpca Laboratories Ltd.₹22.59/ml · ₹451.88 for 20
More about Nuravon 1.5mg Injection 20ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Nuravon 1.5mg Injection 20ml?
What does Nuravon 1.5mg Injection 20ml contain?
What is Nuravon 1.5mg Injection 20ml used for?
Does Nuravon 1.5mg Injection 20ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹465.00
22% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.