Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 60%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Piracetam 100mg
You searched
Neurocit 100mg Syrup 100ml
Abiz Pharma
Pack of 100 ml
₹215.00
₹2.15 / ml
Lower-priced equivalent
Mediwin Pharmaceuticals
Pack of 100 ml
₹85.00MRP
₹0.85 / ml | 60% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Neurocit 100mg Syrup 100ml | Wincetam 100mg Syrup |
| Piracetam 100mg | Piracetam 100mg |
| Abiz Pharma | Mediwin Pharmaceuticals |
| Pack of 100 ml | Pack of 100 ml |
| ₹2.15 / ml | ₹0.85 / mlSave 60% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Neurocit 100mg Syrup 100ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Wincetam 100mg Syrup at ₹0.85 per ml against ₹2.15, 60% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Aritom 100mg SyrupArvincare Pharma₹1.35/ml · ₹269.00 for 200
- Wincetam 100mg SyrupMediwin Pharmaceuticals₹0.85/ml · ₹85.00 for 100
- Oxcetam 100mg Syrup 100mlOxford Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹1.85/ml · ₹185.00 for 100
- Ptm 100mg Syrup 100mlAan Pharma Pvt. Ltd.₹1.05/ml · ₹105.00 for 100
- Pirapill 100mg Syrup 100mlGladstone Pharma India Pvt. Ltd.₹2.71/ml · ₹271.00 for 100
- Carenorm SyrupSweadish Lifesciences₹1.70/ml · ₹170.00 for 100
More about Neurocit 100mg Syrup 100ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Neurocit 100mg Syrup 100ml?
What does Neurocit 100mg Syrup 100ml contain?
What is Neurocit 100mg Syrup 100ml used for?
Does Neurocit 100mg Syrup 100ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹85.00
60% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.