Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 5%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Aceclofenac 1.5% w/w + Capsaicin 0.01% w/w + Linseed Oil 3% w/w + Menthol 5% w/w + Methyl Salicylate 10% w/w
You searched
Rekin Gel 30gm
Rekin Pharma Pvt. Ltd.
Pack of 30 gm
₹109.90
₹3.66 / gm
Lower-priced equivalent
RxProvectus Life Sciences
Pack of 30 gm
₹104.00MRP
₹3.47 / gm | 5% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Rekin Gel 30gm | Providol C Gel 30gm |
| Aceclofenac 1.5% w/w + Capsaicin 0.01% w/w + Linseed Oil 3% w/w + Menthol 5% w/w + Methyl Salicylate 10% w/w | Aceclofenac 1.5% w/w + Capsaicin 0.01% w/w + Linseed Oil 3% w/w + Menthol 5% w/w + Methyl Salicylate 10% w/w |
| Rekin Pharma Pvt. Ltd. | Provectus Life Sciences |
| Pack of 30 gm | Pack of 30 gm |
| ₹3.66 / gm | ₹3.47 / gmSave 5% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Rekin Gel 30gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Providol C Gel 30gm at ₹3.47 per gm against ₹3.66, 5% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Micronac GelMicro Labs Ltd.₹2.30/gm · ₹69.00 for 30
- Acezol Gel 30gmMaksun Biotech Pvt. Ltd.₹3.00/gm · ₹90.00 for 30
- Iconac Forte Gel 15 gmCucard Pharma · +1 more pack₹3.47/gm · ₹52.00 for 15
- Dinax+ GelColinz Laboratories Ltd.₹4.93/gm · ₹74.00 for 15
- Diasdac GelJupiter Biolabs Pvt. Ltd.₹6.30/gm · ₹189.00 for 30
Providol C Gel 30gmProvectus Life Sciences₹3.47/gm · ₹104.00 for 30
Improgesic GelImpromed Healthcare₹2.97/gm · ₹89.00 for 30
More about Rekin Gel 30gm
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Rekin Gel 30gm?
What does Rekin Gel 30gm contain?
What is Rekin Gel 30gm used for?
Does Rekin Gel 30gm need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹104.00
5% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.