Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 6%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Amoxicillin 80mg + Clavulanic Acid 11.4mg
You searched
Delpoclav Oral Drops 10ml
Delcure Life Sciences
Pack of 10 ml
₹91.28
₹9.13 / ml
Lower-priced equivalent
Albia Biocare
Pack of 10 ml
₹85.00MRP
₹8.50 / ml | 6% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Delpoclav Oral Drops 10ml | Ucocil CV Oral Drops |
| Amoxicillin 80mg + Clavulanic Acid 11.4mg | Amoxicillin 80mg + Clavulanic Acid 11.4mg |
| Delcure Life Sciences | Albia Biocare |
| Pack of 10 ml | Pack of 10 ml |
| ₹9.13 / ml | ₹8.50 / mlSave 6% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Delpoclav Oral Drops 10ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Ucocil CV Oral Drops at ₹8.50 per ml against ₹9.13, 6% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Mox CV 91.4mg Drop 10mlSun Pharmaceutical Industries Ltd.₹9.28/ml · ₹92.81 for 10
Advent 91.4mg Tangy orange Drops 10mlCipla Ltd. · +2 more packs₹13.20/ml · ₹132.01 for 10
Clavam 80/11.4mg Oral Drops 10mlAlkem Laboratories Ltd. · +1 more pack₹12.47/ml · ₹124.65 for 10
Cavmox-CV DropLeeford Healthcare Ltd. · +1 more pack₹7.50/ml · ₹75.00 for 10
Moxikind CV 80/11.4mg Drops 10mlMankind Pharmaceuticals Ltd. · +1 more pack₹9.80/ml · ₹97.97 for 10
Sensiclav 80/11.4mg Drop 10mlMacleods Pharmaceuticals Pvt. Ltd. · +1 more pack₹12.02/ml · ₹120.23 for 10- Moxydoc CV 80mg/11.4mg DropDr. Morepen Ltd.₹1.50/ml · ₹45.00 for 30
Clamp 80/11.4mg Drop 10mlDr. Reddy's Laboratories Ltd.₹17.04/ml · ₹170.39 for 10- Augpen 80mg/11.4mg DropZuventus Healthcare Ltd.₹9.91/ml · ₹99.09 for 10
- Allwel CV Oral Drops 10mlMaksun Biotech Pvt. Ltd.₹7.90/ml · ₹79.00 for 10
More about Delpoclav Oral Drops 10ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Delpoclav Oral Drops 10ml?
What does Delpoclav Oral Drops 10ml contain?
What is Delpoclav Oral Drops 10ml used for?
Does Delpoclav Oral Drops 10ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹85.00
6% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.