Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
A Rex Syrup 100ml (Adison)
Adison Pharmaceuticals
₹50.00MRP(₹0.50 per ml)
Pack of 100 ml
What is inside
- Ammonium Chloride125mg
- Diphenhydramine12.5mg
- Sodium Citrate55mg
- Terpin Hydrate7.5mg
No Jan Aushadhi equivalent mapped yet. A gap on our side, not proof none exists. Ask your pharmacist.
A Rex Syrup 100ml (Adison) contains Ammonium Chloride 125mg + Diphenhydramine 12.5mg + Sodium Citrate 55mg + Terpin Hydrate 7.5mg. We have not mapped a Jan Aushadhi equivalent for it yet.
Other brands with the same salts
- Tuffex SyrupIntas Pharmaceuticals Ltd.₹0.63/ml · ₹63.00 for 100
Torex Cough Syrup 100mlTorque Pharmaceuticals Pvt. Ltd. · +1 more pack₹1.41/ml · ₹140.63 for 100- Aden Rex Syrup 100mlAden Healthcare₹0.50/ml · ₹50.00 for 100
- P Rex Syrup 100mlPax Healthcare₹0.50/ml · ₹50.00 for 100
- A Rex Syrup 100ml (Acinom)Acinom Healthcare₹0.60/ml · ₹60.00 for 100
- Nefdyl SyrupNoel Pharma India Pvt. Ltd.₹0.65/ml · ₹65.00 for 100
- Omituss Syrup Delicious Strawberry 100mlPenlon India Pharmaceuticals₹0.57/ml · ₹56.90 for 100
More about A Rex Syrup 100ml (Adison)
About
Uses
Questions people ask
What does A Rex Syrup 100ml (Adison) contain?
What is A Rex Syrup 100ml (Adison) used for?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.