Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 24%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Ambroxol 15mg + Guaifenesin 50mg + Menthol 0.5mg + Terbutaline 1.5mg
You searched
Kofsyrex AM Syrup
Ajanta Pharma Ltd.
Pack of 100 ml
₹78.00
₹0.78 / ml
Lower-priced equivalent
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Kofsyrex AM Syrup | Xcure Syrup |
| Ambroxol 15mg + Guaifenesin 50mg + Menthol 0.5mg + Terbutaline 1.5mg | Ambroxol 15mg + Guaifenesin 50mg + Menthol 0.5mg + Terbutaline 1.5mg |
| Ajanta Pharma Ltd. | Aton Biotech |
| Pack of 100 ml | Pack of 100 ml |
| ₹0.78 / ml | ₹0.59 / mlSave 24% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Kofsyrex AM Syrup is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Xcure Syrup at ₹0.59 per ml against ₹0.78, 24% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Blukof Syrup 100mlAlkem Laboratories Ltd.₹1.06/ml · ₹106.00 for 100- Leekof A SyrupJohnlee Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹0.65/ml · ₹65.00 for 100
- Lacikof-AP SyrupKnoll Pharmaceuticals Ltd.₹0.82/ml · ₹82.00 for 100
- Maxoril AM Syrup 100mlGerman Remedies₹0.63/ml · ₹62.65 for 100
- Okarex AT SyrupInstant Remedies Pvt. Ltd.₹0.80/ml · ₹80.00 for 100
- Sleacof Syrup 100mlGlacia Life Care₹0.69/ml · ₹69.00 for 100
- Joecof SyrupIndo-Asia Pharma Care₹0.69/ml · ₹69.00 for 100
- Burcoff XT Syrup OrangeBurgeon Health Series Pvt. Ltd.₹0.73/ml · ₹73.00 for 100
- Amcuff AM SyrupAmplec Healthcare Pvt. Ltd.₹0.68/ml · ₹68.00 for 100
- Amcuf AM Syrup 100ml Leegaze Pharmaceuticals Pvt. Ltd.Leegaze Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹0.75/ml · ₹75.00 for 100
More about Kofsyrex AM Syrup
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Kofsyrex AM Syrup?
What does Kofsyrex AM Syrup contain?
What is Kofsyrex AM Syrup used for?
Does Kofsyrex AM Syrup need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹59.00
24% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.